NA X ETAP LOTTO POLAND BIKE MARATHON ZAPRASZA ZBIGNIEW KAMIŃSKI, STAROSTA OSTROWSKI

Poland Bike Magazyn Rowerowy - - NEWS - Zbigniew Kamiński Starosta Ostrowski

Już po raz czwarty z rzędu LOTTO Poland Bike Marathon zawita do Jasienicy w powiecie ostrowskim. Trasa maratonu prowadzić będzie przez dukty leśne i szlaki w obrębie urzekającej swym pięknem Puszczy Białej. Z ogromną przyjemnością zapraszam miłośników jazdy na rowerze do zmierzenia się z „ostrowską” przyrodą.

Pragnę także zachęcić Państwa do pozostania w Powiecie Ostrowskim i zwiedzenia jego uroczych zakątków. Powiat położony jest na terenie tzw. „Zielonych Płuc Polski” oraz Nadbużańskiej Strefy Ekologicznej, co sprawia, że jest on atrakcyjnym miejscem dla turystów szu- kających nienaruszonej cywilizacją przyrody. W powiecie od wielu lat rozwija się ruch turystyczno - wypoczynkowy, zwłaszcza w okolicach Puszczy Białej i dolinie Bugu. Rzeka przyciąga miłośników turystyki wodnej, przede wszystkim kajakarstwa i wędkarstwa, natomiast rozległe lasy Puszczy Białej sprzyjają pieszym wędrówkom, rowerowym przejażdżkom oraz skupiają pasjonatów grzybobrania i łowiectwa.

Miejscowością o najstarszych tradycjach wypoczynkowych jest Brok, gdzie funkcjonuje dobrze rozwinięta baza noclegowo-gastronomiczna w postaci ośrodków wczasowych, domków campingowych, prywatnych kwater, a także restauracji i barów. Malownicze położenie na wysokim brzegu Bugu, rozległa plaża ze strzeżonym kąpieliskiem w sezonie wakacyjnym, sąsiedztwo sosnowych lasów Puszczy Białej i dobre drogi dojazdowe stwarzają idealne możliwości do wypoczynku pobytowego, jak i wycieczek wy- padowych. Nadbużańskie gminy wiejskie, jak Małkinia Górna, Nur oraz Zaręby Kościelne, to ośrodki rozwoju agroturystyki. Gościnni mieszkańcy proponują pobyt w swych domach, poznanie życia codziennego wsi, zwyczajów kulturowych oraz korzystanie ze znakomitej kuchni regionalnej. Na terenie Powiatu również nie brakuje hoteli, restauracji i barów szybkiej obsługi.

Chcąc urozmaicić swój pobyt warto odwiedzić miejsca zasługujące na szczególną uwagę. Do najliczniej występujących zabytków należą kościoły, budowane głównie w stylu gotyckim i neogotyckim. Można je spotkać w miejscowościach: Ostrów Mazowiecka, Brok, Nur, Zuzela, Andrzejewo, Zaręby Kościelne, Małkinia Górna, Prostyń, Stary Lubotyń i Wąsewo. Interesujące są kapliczki we wsi Prostyń, będące obiektami ludowej sztuki sakralnej, a także kaplica pw. św. Rocha na cmentarzu parafialnym w Starym Lubotyniu czy kaplica cmentarna pw. św. Zofii w Ostrowi Mazowieckiej. Nie sposób nie wspomnieć o miejscach szczególnego kultu religijnego. Dzieje kultu Matki Boskiej Wąsewskiej ściśle wiążą się z miejscowością Wąsewo, od której obraz przyjął swą nazwę. Warto odwiedzić miejscowość Zuzela w gm. Nur – miejsce urodzenia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W zrekonstruowanym, drewnianym budynku dawnej szkoły, do której uczęszczał w latach 1908 – 1910 Kardynał Stefan Wyszyński, zorganizowano Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.