NA XV ETAP LOTTO POLAND BIKE MARATHON W KIELCACH ZAPRASZA ADAM JARUBAS, MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

Poland Bike Magazyn Rowerowy - - NEWS - Adam Jarubas Marszałek Województwa Świętokrzyskiego

Bardzo się cieszę, że po raz kolejny Poland Bike Marathon zagości w Województwie Świętokrzyskim. Jednocześnie pragnę serdecznie zaprosić do regionu, który zachwyca ciekawą przyrodą, a przede wszystkim malowniczymi Górami Świętokrzyskimi, lasami Puszczy Jodłowej czy krajobrazami Ponidzia, wspaniałymi zabytkami sztuki i architektury, ciekawostkami geologicznymi, najstarszymi w kraju tradycjami przemysłowymi, folklorem oraz wszechobecną magią kojarzoną z symbolem naszego regionu – czarownicą.

To doskonałe miejsce do uprawiania turystyki, zarówno dla osób spędzających czas aktywnie, jak i szukających spokoju oraz wytchnienia wśród pięknego środowiska naturalnego. Warto więc zwiedzać nasz region pieszo, rowerem, konno czy też kajakiem. Na turystów czeka nowoczesna baza hotelowa, doskonałe sanatoria oferujące zabiegi z wykorzystaniem świętokrzyskiego skarbu wody siarczkowo - solankowej oraz sieć schronisk młodzieżowych. Uzupełnieniem infrastruktury noclegowej są dynamicznie rozwijające się gospodarstwa agroturystyczne oferujące także znakomitą, regionalną kuchnię.

Niezwykłych wrażeń dostarczą Państwu unikalne zabytki architektury Sandomierza, Kielc, Opatowa, Pińczowa czy Wiślicy, odrestaurowane ruiny zamków w Chęcinach czy Ujeździe oraz pałace (Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, sienkiewiczowski Oblęgorek, Kurozwęki). Prawdziwą perłą jest neolityczna kopalnia krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego. W poszukiwaniu sił duchowych warto odbyć wędrówkę na Święty Krzyż, do sanktuarium w Kałkowie-Godowie czy do Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach.

Świętokrzyskie to także raj dla dzieci, które mogą „spotkać” tu Koziołka Matołka czy dinozaury, przeżyć niesamowitą przygodę zwiedzając bałtowskie „safari” czy poznać historię Ziemi zapisaną w skamieniałościach w Centrum Geoedukacji w Kielcach, na naj- młodszych czeka również kieleckie Muzeum Zabawek i Zabawy ze swoimi kolekcjami lalek, modeli samolotów, statków i marionetek teatralnych. A to jest tylko namiastka atrakcji, które mogą Państwo spotkać odwiedzając Region Świętokrzyski. Wierzę, że odkryją Państwo ten region dla siebie. Jestem przekonany, że Świętokrzyskie to miejsce, które Państwa zaczaruje i wrócicie do nas, aby odkrywać jego tajemnice.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.