POLAND BIKE DLA KAŻDEGO

ROZMAWIAMY Z GRZEGORZEM WAJSEM NA TEMAT LOTTO POLAND BIKE MARATHON 2016

Poland Bike Magazyn Rowerowy - - PIERWSZA STRONA -

Już w sobotę 2 kwietnia w podwarszawskim Otwocku wystartuje ósmy sezon LOTTO Poland Bike Marathon. Sezon długi i atrakcyjny, bo amatorzy jazdy na rowerach górskich zawitają w tym roku do 15 miejscowości. Cykl wyścigów LOTTO Poland Bike Marathon dziś jest jednym z największych i najbardziej popularnych w Polsce. Jego organizator Grzegorz Wajs to były kolarz zawodowy, medalista mistrzostw Polski i wielokrotny reprezentant kraju. Pierwsze wyścigi pod szyldem Poland Bike zostały rozegrane w 2009 roku. Rok później powstała formuła profesjonalnego cyklu. Grzegorz Wajs i jego ekipa tworzą LOTTO Poland Bike Marathon, zgodnie ze swoim niezmiennym hasłem „Startuj z nami. Kolarstwo jest naszą pasją!”

PBMR: Każdy może wystartować w LOTTO Poland Bike Marathon?

Grzegorz Wajs: - Zdecydowanie tak. W LOTTO Poland Bike Marathon każdy znajdzie coś dla siebie. W naszych wyścigach startują dorośli, młodzież, dzieci i przedszkolaki. Dla dorosłych i młodzieży są dystanse MAX (40-70 km) i MINI (15-40 km), dzieci mają trasę FAN (5-10 km), a przedszkolaki ścigają się w Mini Cross na terenie Miasteczka Poland Bike. Nie ma limitu wieku. To zabawa dla wszystkich. Dla całych rodzin. Wystarczy mieć rower i kask.

PBMR: Większość z 15 zapla- nowanych w tym roku etapów LOTTO Poland Bike Marathon rozgrywanych jest na Mazowszu. Dlaczego wybierasz trasy w pobliżu Warszawy?

GW: - Na Mazowszu jest mnóstwo fantastycznych terenów do jazdy, ciekawych miast, a rower jest takim środkiem lokomocji, którym wszędzie się wjedzie. A jak nie da się wjechać, to można go przenieść i dalej jechać. Większość uczestników LOTTO Poland Bike Marathon to mieszkańcy Mazowsza. Chcę ułatwić im realizację swoich rowerowych pasji. Nie muszą jeździć daleko w góry, aby spróbować sił w maratonie mtb. Trasy na Mazowszu są pełne uroku i również potrafią być wymagające. Wystarczy je tylko znaleźć.

PBMR: Szykujesz w tym roku aż 15 etapów LOTTO Poland Bike Marathon. Do jedenastu mazowieckich miejscowości dochodzą po dwie w województwie świętokrzyskim i na Lubelszczyźnie. Tym razem są to sprawdzone lokalizacje.

GW: - Zgadza się. Tegoroczny kalendarz LOTTO Poland Bike Marathon jest bardzo zbliżony do ubiegłorocznego. Nie zamierzamy zmieniać ciekawych rozwiązań. Dlatego utrzymujemy klasyfikację górską w LOTTO Poland Bike Marathon, czyli „Koronę Świętokrzyską”, która obejmie dwa etapy w województwie świętokrzyskim, rozegrane w Nowinach i Wąchocku. Ponownie zawitamy też dwukrotnie na Lubelszczyznę. I to będą dwa bardzo atrakcyjne weekendy. Najpierw 4/5 czerwca w Urszulinie koło Włodawy, gdzie zorganizujemy prawdziwy duathlon, czyli w sobotę maraton mtb, a w niedzielę bieg terenowy. Natomiast w weekend 13/14 sierpnia odwiedzimy przepiękny ośrodek „Wyspa Wisła” w Stężycy koło Dęblina. W sobotę zorganizujemy tam II Mistrzostwa Polski Amatorów MTB w Jeździe Parami, a w niedzielę maraton mtb.

PBMR: Jakie cele stawiasz sobie przed nowym sezonem LOTTO Poland Bike Marathon?

GW: - Wkraczamy dopiero w nasz ósmy sezon, w którym proponujemy amatorom wspólną zabawę i rywalizację sportową w maratonach rowerowych. Frekwencja w LOTTO Poland Bike Marathon znacznie wzrosła, a to oznacza że idziemy w dobrym kierunku. Będziemy w dalszym ciągu rozwijać i udoskonalać nasz cykl, sprawiając że stanie się on jeszcze lepszy. Jest to moja pasja, która daje mnóstwo radości.

PBMR: LOTTO Poland Bike Marathon jest serią mara- tonów, która zwraca sporą uwagę na wizerunek. Czy to pomaga?

GW: - Myślę, że diabeł tkwi w szczegółach. Ja akurat jestem osobą, która zwraca uwagę na detale. Myślę, że zaczyna nam to wychodzić, ale to dopiero początek całej góry, którą chcemy zdobyć. Od początku chciałem, aby impreza wyglądała ładnie, aby zawodnicy czuli, że to jest robione dla nich. Jak sam ścigałem się zawodowo, to zawsze podpatrywałem największe imprezy i to jak się je robi. Teraz przenoszę to na grunt LOTTO Poland Bike Marathon. Należy jednak pamiętać, że bardzo dużo zależy również od partnerów i sponsorów, którzy nam pomagają w organizacji zawodów. Ja zawsze staram się w miastach czy gminach zaczynać rozmowę od tego, że lepiej zapobiegać patologiom niż naprawiać. Akurat mam to szczęście, że trafiam na fajnych prezydentów, burmistrzów i wójtów, ale nie ukrywam, że są też miejsca gdzie się tego nie rozumie. W maratonach Poland Bike startują całe rodziny z dziećmi. Myślę, że dobrze promujemy sport i zdrowy tryb życia.

PBMR: Wsiadasz na rower jeszcze w wolnym czasie?

GW: - Tak, jeśli tylko właśnie… mam czas. Organizacja kolarskich maratonów wymaga maksymalnego zaangażowania. Przy przygotowaniu tras bardzo pomaga mi Marek Gronowski. W tym miejscu chciałbym podziękować całej ekipie LOTTO Poland Bike Marathon.

PBMR: Dziękuję za rozmowę.

W LOTTO POLAND BIKE MARATHON KAŻDY ZNAJDZIE COŚ DLA SIEBIE. W NASZYCH WYŚCIGACH STARTUJĄ DOROŚLI, MŁODZIEŻ, DZIECI I PRZEDSZKOLAKI

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.