HISTORIA: STANISŁAW KRÓLAK

HISTORIA: STANISŁAW KRÓLAK BYŁ PIERWSZYM POLSKIM KOLARZEM, KTÓRY WYGRAŁ WYŚCIG POKOJU

Poland Bike Magazyn Rowerowy - - PIERWSZA STRONA -

26 stycznia 1931r. - to wyjątkowa data w polskim kolarstwie. Na świat we wsi Las (od 1951r. część Warszawy) przyszedł Stanisław Królak.

MOCNY DEBIUT

Swój pierwszy sukces osiągnął już w wieku 18 lat, gdy w 1949 roku pierwszy raz wziął udział w zawodach kolarskich i wygrał kryterium uliczne „O puchar Życia Warszawy”. Jego kariera wystrzeliła. Już rok później został drużynowym mistrzem Polski w wyścigu ze startu wspólnego, sukces powtórzył jeszcze trzykrotnie w latach 1953, 1954, 1955. Również w 1950 roku został drużynowym mistrzem Polski na torze na 4000m na dochodzenie (powtórzył osiągnięcie w 1954). Dwa lata później sięgnął po mistrzostwo Polski w wyścigu ze startu wspólnego, rok później minął metę drugi, jednak w 1955 ponownie stanął na najwyższym stopniu podium.

POCZĄTKI W WYŚCIGU POKOJU

Rok 1952 był również bardzo ważnym czasem dla Królaka – po raz pierwszy wystartował Wyścigu Pokoju - legendarnym międzynarodowym i przede wszystkim największym wyścigu kolarskim, jaki odbywał się po II Wojnie Światowej na terenach Europy Wschodniej. Co ciekawe, do 1952 roku wyścig odbywał się na trasie Warszawa – Praga. A od 1952 roku, gdy współorganizatorem został dziennik-organ SED „Neues Deutschland” i związek kolarski NRD, dodano do trasy nowe miasto – Berlin – co znaczne wydłużyło trasę wyścigu. Z dystansu ok 1500km i 9 etapów, wyścig wydłużył się do około 2200km i 12 etapów.

PRZEJŚCIOWY KRYZYS

Wyścig w roku 1953 w którym Królak również uczestniczył, pokazał jak ówczesne polskie kolarstwo było na średnim poziomie – żaden z zawodników polskiej ekipy nie ukończył zawodów. Polska drużyna w latach 1954 i 1955 również nie osiągnęła większych sukcesów, tym bardziej dużym zaskoczeniem był wyścig z 1956 roku, odbywający się na trasie Warszawa – Berlin – Praga. Wyścig, który dla Królaka był jednym z najważniejszych w życiu.

NAJWAŻNIEJSZY WYŚCIG

Na starcie Wyścigu w 1956 r. konkurencyjne reprezentacje prezentowały się bardzo mocno. 24 drużyny, 141 zawodników. Było wiadomym, że walka będzie odbywać się do ostatniej kropli potu. Początkowe etapy nie szły po myśli Królaka, wielokrotne próby atakowania, były nieskuteczne i szybko pozbywały go sił. Podczas drugiego etapu (Warszawa - Łódź) przyjechał aż trzy i pół minuty za zwycięzcą etapu, Gustavem-Adolfem Schurzem, jadącym w barwach NRD. Dopiero trzeci etap, Łódź – Stalinogród (dzisiejsze Katowice), był początkiem zmiany taktyki u Królaka w wyniku której minął metę jako trzeci. Zaś cztery etapy później miał już tylko 32 sekundy straty do lidera, Nikołaja Kolumbieta ze Związku Radzieckiego.

W KOSZULCE LIDERA AŻ DO KOŃCA

Kluczowym stał się etap 8: Lipsk - Karl-Marx-Stadt (dzisiejszy Chemnitz), z mocnym podjazdem na 60 km przed metą w Meerane, zwanym wręcz ścianą płaczu. To w tym miejscu, widząc opadających z sił konkurentów, Królak zdecydował o podjęciu ataku. Ataku, który finalnie zapewnił mu miejsce w historii kolarstwa. Metę na stadionie w Karl-Marx-Stadt minął jako pierwszy. 7 sekund później na mecie pojawił się Karl Amell (Szwecja), a Josef Krzivka (Czechosłowacja) jeszcze chwilę później. Najważniejsze jednak dla Królaka było wyprzedzenie dotychczasowego lidera Nikołaja Kolumbieta aż o 45 sekund. Ta przewaga zapewniła mu koszulkę lidera. Koszulkę, której już nie oddał do końca wyścigu, tym samym stając się pierwszym Polakiem, który wygrał ten prestiżowy wyścig. Był pierwszym Polakiem, który w Pradze mógł wykonać tradycyjną rundę honorową ze złotym wieńcem laurowym na ramionach.

SUKCES CAŁEJ DRUŻYNY

Nagrodę główną – motocykl WFM sprzedał – a pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży podzielił się z członkami drużyny, bez których nie osiągnąłby zwycięstwa: Stanisławem Bugalskim, Grzegorzem Chwiendaczem, Henrykiem Kowalskim, Adamem Wiśniewskim, Marianem Więckowskim.

KRÓLAK ODZNACZONY ZA ZASŁUGI

W 2000 roku Stanisław Królak został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2008r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 31 maja 2009r.

KLUCZOWYM STAŁ SIĘ ETAP 8: LIPSK - KARL-MARX-STADT (DZISIEJSZY CHEMNITZ), Z MOCNYM PODJAZDEM NA 60 KM PRZED METĄ W MEERANE, ZWANYM WRĘCZ ŚCIANĄ PŁACZU. TO W TYM MIEJSCU, WIDZĄC OPADAJĄCYCH Z SIŁ KONKURENTÓW, KRÓLAK ZDECYDOWAŁ O PODJĘCIU ATAKU. ATAKU, KTÓRY FINALNIE ZAPEWNIŁ MU MIEJSCE W HISTORII KOLARSTWA

-

-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.