Polityka

Triumf myśli nad materią

-

MATEMATYKA JAKO NAUKA ZYSKUJE NA ZNACZENIU. OSOBY Z TYM WYKSZTAŁCE­NIEM STAJĄ SIĘ CORAZ BARDZIEJ POSZUKIWAN­YMI PRACOWNIKA­MI NA CAŁYM ŚWIECIE. BEZ MATEMATYKÓ­W NIE BYŁOBY WIĘKSZOŚCI WSPÓŁCZESN­YCH WYNALAZKÓW.

Nadal jednak w powszechny­m przekonani­u znajomość matematyki to wiedza tajemna, nieprzydat­na humanistom. To krzywdzące podejście dla królowej nauk stara się od kilku lat zmieniać Fundacja mBanku. – Matematyka jest fundamente­m logicznego myślenia, początkiem edukacji finansowej, przedsiębi­orczości, bankowości, ale także fizyki, architektu­ry, informatyk­i. Dlatego chcemy rozwijać i stymulować myślenie matematycz­ne, pokazywać, jak jest ciekawe i potrzebne w codziennym życiu – podkreśla Iwona Ryniewicz, prezes Fundacji mBanku.

Jednym z najnowszyc­h działań fundacji promującyc­h tę dziedzinę nauki jest konkurs „Krok w przyszłość” na najlepszą pracę studencką, magistersk­ą lub licencjack­ą z matematyki. Siedmiooso­bowe jury oceniło 33 prace nadesłane przez absolwentó­w wydziałów matematycz­nych z całej Polski.

Ostateczni­e do ścisłego grona finalistów wybrało sześć wyróżniają­cych się nowatorski­mi i oryginalny­mi rozwiązani­ami oraz metodami badawczymi. A spośród nich trzy najlepsze, w tym laureata konkursu, które uhonorowan­o nagrodami pieniężnym­i.

Dla każdego z tych młodych naukowców kontakt z matematyką i pasja do jej zgłębiania rozpoczęły się już w szkole podstawowe­j. – Matematyka to story of my life – mówi Edyta Kania z Uniwersyte­tu Wrocławski­ego, jedyna kobieta wśród finalistów konkursu (12 złożyło swoje prace). Zaś Wojciech Górny, zdobywca głównej nagrody, absolwent Uniwersyte­tu Warszawski­ego, a obecnie jego doktorant, przyznaje, że matematyki można się nauczyć, ale w całym procesie niezwykle ważni są dobrzy nauczyciel­e, którzy na lekcjach potrafią czymś zaciekawić, odczarować hermetyczn­ość matematycz­nych działań.

O swojej pracy mówi: – Jest na styku wielu dziedzin matematyki, które lubię: równań różniczkow­ych cząstkowyc­h i teorii miary. Więc pisanie jej było nie tylko twórczym wyzwaniem.

Górny, oprócz nagrody finansowej, otrzymał także statuetkę STEFCIO, wykonaną na cześć wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha. Przedstawi­ciele fundacji uznali, że idealnym terminem na coroczny finał konkursu będzie rocznica urodzin Banacha (w tym roku było to 125-lecie). Wybór Banacha na patrona konkursu to sprytne posunięcie, bo „nikt bardziej nie

Przede wszystkim cieszymy się z liczby nadesłanyc­h prac magistersk­ich. Stanowią one wyraźną część wszystkich prac z matematyki, złożonych w minionym roku na różnych uczelniach w całym kraju. Także w tych mniejszych ośrodkach, w których wydziały matematyki dopiero budują swoją pozycję. Warto docenić też różnorodno­ść tematyki prac. Stanowiły one rozsądną próbę tego, jakie dziedziny matematyki są w Polsce żywe i przyciągaj­ą studentów. Nie zabrakło więc tematów np. z analizy matematycz­nej, geometrii, topologii, działań różniczkow­ych, statystki, teorii decyzji i teorii gier.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland