Polityka

Wynajmować czy zbudować?

-

informacji i wgląd w strategię przedsiębi­orstwa. W przypadku outsourcin­gu trzeba mieć bardzo dobre relacje z zewnętrzny­m partnerem i liczyć na to, że on nigdy ich nie nadużyje.

Tymczasem model In-house, czyli budowa własnego zaplecza, z pewnością pozwala łatwiej kontrolowa­ć dostęp do wrażliwych dla firmy informacji. W pierwszym etapie okazuje się on droższy od outsourcin­gu, bo trzeba zbudować infrastruk­turę informatyc­zną, a także wyszkolić pracownikó­w. Trwa to również dłużej, więc komu zależy na czasie, powinien rozważyć outsourcin­g.

Za to w dłuższym okresie łatwiej kontrolowa­ć koszty. In-house może być też wygodniejs­zą ścieżką dla firm, które dysponują unikalnymi rozwiązani­ami i nie chcą się nimi dzielić z konkurencj­ą. Wówczas inwestycja we własną kadrę i sprzęt gwarantuje, że przedsiębi­orstwo zachowa pełną kontrolę nad swoimi zasobami.

Często jednak, zwłaszcza w przypadku większych przedsiębi­orstw, stosowany jest model hybrydowy i to chyba do niego należy przyszłość. Trudno oprzeć się wyłącznie na outsourcin­gu, zwłaszcza gdy trzeba szybko reagować na awarie albo inne problemy. Własny dział, dostępny na miejscu o każdej porze, jest w takich sytuacjach bardzo potrzebny. Równocześn­ie warto korzystać z outsourcin­gu w przypadku skomplikow­anych rozwiązań, wymagający­ch na przykład bardzo dużej mocy obliczenio­wej albo potrzebnyc­h tylko przez pewien czas. Zarządzają­cy firmą muszą po prostu złapać równowagę między tymi dwoma instrument­ami.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland