Ptasznięci

Polityka - - Nauka] -

Widujesz wróble? Wiesz, gdzie gnieździ się szpak? Podziel się tą wiedzą, zostań współautorem europejskiego atlasu ptaków lęgowych i dołącz do ruchu nauki obywatelskiej.

z obszaru od portugalskiej Lizbony po rosyjski Perm i turecki Kars przełożyło się na atlasowe mapy, profesjonaliści przepuszczą je przez swoje modele statystyczne. Bo współcześni ornitolodzy częściej śledzą wykresy na ekranach komputerów niż ptaki przez lornetkę. W komputerach zamalowują białe plamy i tak prawdopodobnie postąpią z ukraińskim Donbasem.

W szeregach armii ukraińskiej i wśród prorosyjskich separatystów nie ma zbyt wielu ptasiarzy raportujących obserwacje, mieszkańcy terenów ogarniętych niekończącą się wojną mają inne, znacznie poważniejsze zmartwienia, przez co najdalszy wschód Ukrainy stał się najsłabiej rozpoznanym ornitologicznie zakamarkiem Europy. Redaktorzy atlasu spróbują więc połączyć – to akurat świetnie wiadomo, choćby ze zdjęć satelitarnych – znajomość ukształtowania terenu Donbasu, porastających go roślin, charakter panującego tam klimatu z doniesieniami o ptakach z innych, podobnych miejsc. Co powinno wystarczyć, by przewidzieć, jakie ptaki gnieżdżą się pod

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.