Polityka

Dom pod ochroną

WAKACYJNE WYJAZDY BĘDĄ DUŻO SPOKOJNIEJ­SZE, JEŚLI PRZED URLOPEM NIE ZAPOMNIMY O UBEZPIECZE­NIU DOMU CZY MIESZKANIA. TYM BARDZIEJ ŻE LETNIA POGODA STAJE SIĘ CORAZ BARDZIEJ NIEPRZEWID­YWALNA.

-

Najcenniej­sze podczas letniego wypoczynku są spokój i bezpie‑ czeństwo – to dla‑ tego tak dużo czasu spędzamy, zastanawia­jąc się nad wyborem miejsca urlo‑ pu, porównujem­y oferty biur podróży, sprawdzamy opinie o hotelach i apartament­ach, w których mamy się zatrzy‑ mać, czy o liniach lotniczych, którymi mamy podróżować. Tymczasem w natłoku waka‑ cyjnych przygotowa­ń warto też pomyśleć o mieszkaniu albo domu, który pozostanie pusty, gdy my będziemy od‑ poczywać, zwiedzać czy bawić się na zasłużonym urlopie.

Dom pozostawio­ny bez opieki może być źródłem wielu kłopotów. Nie wszyst‑ kim można zapobiec, ale na wiele z nich można się za‑ wczasu przygotowa­ć. To dla‑ tego jedną z najważniej­szych spraw do załatwieni­a przed wakacjami powinno być sprawdzeni­e, czy nasz dom jest odpowiedni­o ubezpieczo­ny. Je‑ śli nie, warto wybrać najlepszą polisę i zawrzeć takie ubez‑ pieczenie jeszcze przed wy‑ jazdem. Będziemy mogli odpoczywać w dużo przyjem‑ niejszej atmosferze.

Ubezpieczy­ciele pozwalają dziś dokonać wyceny, a na‑ wet kupić polisę przez telefon czy internet, bez koniecznoś­ci tracenia czasu na wizytę w od‑ dziale. Co ważne, zakres poli‑ sy można łatwo dostosować do własnych potrzeb i moż‑ liwości finansowyc­h. Dzięki temu ubezpiecze­nie nie musi kosztować dużo i jest dostępne naprawdę dla każdego.

Firmy ubezpiecze­niowe, na podstawie lokalizacj­i i roku budowy nieruchomo­ści, pro‑ ponują kwotę ubezpiecze­nia, ale klient może ją oczywiście skorygować. Sami musimy też ocenić, ile warte jest nasze mienie, które nie tylko może zostać ukradzione, ale również zniszczone w wyniku pożaru czy zalania. Warto więc chwi‑ lę zastanowić się nad wyceną zarówno samego budynku, jak i kosztownoś­ci. Oczywi‑ ście wyższe kwoty spowodują wzrost składki, ale za to za‑ pewnią bardziej adekwatną re‑ kompensatę w przypadku zda‑ rzeń losowych.

Ubezpiecze­nia nierucho‑ mości zawierają dzisiaj bar‑ dzo wiele różnych elementów, które mają nam pomóc, gdy zdarzy się coś nieprzewid­zia‑ nego. Służy temu na przykład tzw. pakiet assistance, który może obejmować transport do hotelu i zakwaterow­anie w nim, gdy dom nie będzie się tymczasowo nadawał do za‑ mieszkania, ale także wizytę lekarza, transport do szpitala, a nawet opiekę nad dzieć‑ mi. Porównując oferty, warto sprawdzić, jakie usługi as‑ sistance oferują i czy są one zawarte w proponowan­ych polisach. Jeśli bowiem dojdzie do sytuacji awaryjnej, takie wsparcie na pewno bardzo nam pomoże.

Elementem dobrej polisy powinno być także ubezpiecze­nie OC (od odpowie‑ dzialności cywilnej), które po‑ krywa koszty szkód spowodo‑ wanych przez samego ubezpie‑ czonego. Chodzi na przykład o zalanie sąsiada mieszkając­e‑ go pod nami. Jeśli mamy wy‑ kupiony odpowiedni wariant polisy, wówczas to ubezpie‑ czyciel pokryje koszty takich szkód. Podobnie to on wypła‑ ci odszkodowa­nie, gdy ktoś na naszej posesji złamie nogę na śliskiej nawierzchn­i zimą. W takich przypadkac­h OC nie tylko chroni nas przed nieprze‑ widzianymi wydatkami, ale też rozwiązuje sporne sytuacje, które mogłyby skończyć się nawet w sądzie.

Warto pamiętać, że sami możemy wpłynąć na koszt polisy, jeśli zwiększymy wła‑ sne bezpieczeń­stwo. Ubezpie‑ czyciele biorą pod uwagę, czy mamy zainstalow­ane odpo‑ wiednio certyfikow­ane drzwi antywłaman­iowe, czy w na‑ szym budynku jest ochrona albo monitoring, wreszcie czy zainstalow­any został system alarmowy. Takie dodatkowe formy zabezpiecz­eń zmniej‑ szają ryzyko kradzieży i włama‑ nia, a zatem dzięki nim składka za ubezpiecze­nie nieruchomo‑ ści może być mniejsza. Warto też pytać o rabaty. Są firmy, które dają je za kupienie polisy przez internet lub za opłacenie jej kartą kredytową. Niektórzy obniżają też cenę rodzinom posiadając­ym Kartę Dużej Ro‑ dziny. Sumując te zniżki, moż‑ na solidnie zaoszczędz­ić.

Trzeba pamiętać, aby przed podpisanie­m umowy i wybo‑ rem najlepszeg­o produktu do‑ kładnie przeczytać dokument określany skrótem OWU (Ogól‑ ne Warunki Ubezpiecze­nia). To w nim dokładnie sprawdzimy, jakich sytuacji ochrona ubez‑ pieczeniow­a nie obejmuje, jakie są wyłączenia odpowie‑ dzialności ubezpieczy­ciela i ja‑ kie mamy zadania. Bo chociaż polisa ma nam zapewnić spo‑ kój, my sami również mamy pewne obowiązki, których nie powinniśmy zaniedbać.

Większość osób, które ubez‑ pieczyły mieszkanie czy dom przed wyjazdem, decyduje się przedłużyć taką ochronę i nie rezygnuje z polisy. Tym bardziej że przecież także poza waka‑ cjami jesteśmy przez wiele godzin poza domem albo wy‑ jeżdżamy na kilka dni, a ryzyko związane zarówno z włama‑ niem, jak i nieprzewid­ywalną pogodą czy nieszczeln­ą pralką towarzyszy nam przez cały rok. Ubezpiecze­nie z pewnością nie rozwiąże wszystkich naszych problemów, ale da nam opar‑ cie w chwilach, gdy będziemy tego najbardzie­j potrzebowa­ć. Nie tylko w wakacje.

PIOTR CYMERMAN

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland