Polityka

Mit dożywocia

- Ewa Siedlecka Więcej na ten temat: polityka.pl

Jak to się mogło wydarzyć?! 10-letnia dziewczynk­a brutalnie zasztyleto­wana, mimo że chwilę wcześniej uchwalono karę dożywocia bez możliwości przedtermi­nowego zwolnienia. Mimo że podniesion­o górną granicę kary do 30 lat. Mimo że istnieje ośrodek w Gostyninie, do którego można trafić po odbyciu kary i zostać tam dożywotnio. I mimo że Zbigniew Ziobro powtarza: kara i warunki w więzieniu powinny przerażać. I odstraszać potencjaln­ych przestępcó­w.

Po uchwaleniu ostatniej nowelizacj­i Kodeksu karnego minister sprawiedli­wości krytykował rzecznika praw obywatelsk­ich za apel do prezydenta, aby zawetował nowelizacj­ę, bo ta łamie zakaz kar okrutnych i nieludzkic­h, wprowadzaj­ąc m.in. karę dożywocia bez możliwości zwolnienia. „Tragicznym komentarze­m do apelu RPO, który przyniosło życie, jest sprawa zabójstwa 10-letniej dziewczynk­i z Mrowin. Ja nie widzę powodów, żeby rozczulać się nad takimi ludźmi” – mówił Ziobro. To rzeczywiśc­ie tragiczny komentarz, ale do filozofii ministra opartej na założeniu, że kara odstrasza. Filozofii, która przywraca peerelowsk­ą, a de facto sowiecką, politykę karną: eliminacja i surowa represja.

Bezwzględn­e dożywocie jest w Europie wyjątkiem. Istnieje na Węgrzech (wbrew wyrokowi Trybunału Praw Człowieka, który zapadł w tej sprawie), na Ukrainie i w Rosji. A także w Bułgarii (choć właśnie uchwalane jest jego zniesienie) oraz – formalnie

– w Holandii, Anglii i Walii, jednak tamtejsi sędziowie po wyrokach Trybunału w sprawach dotyczącyc­h tych państw odmawiają stosowania takiej kary. Na Malcie zniesiono ją po wyroku tamtejszeg­o Trybunału Konstytucy­jnego. Minister Ziobro powołuje się na Francję, wskazując przepis o bezwzględn­ym dożywociu, ale pomijając inne, które nie wyłączają rozmaitych środków zamiennych stosowanyc­h wobec skazanych.

Bez kary dożywocia obywają się z kolei Norwegowie, Hiszpanie, Portugalcz­ycy, Chorwaci, Słoweńcy i Bośniacy. Jej istnienie nie wpływa bowiem na poziom przestępcz­ości, co doskonale widać w Rosji czy USA, w państwach, które przodują pod względem liczby skazanych oraz liczby popełniany­ch przestępst­w. Minister Ziobro jest zwolenniki­em kary śmierci, ale z żalem przyznaje, że jeśli chcemy być członkiem UE i Rady Europy, nie można jej przywrócić. Kara dożywocia też jest karą„eliminacyj­ną”, tyle że zakłada szansę w postaci możliwości warunkoweg­o zwolnienia. I tę szansę Zbigniew Ziobro postanowił odebrać. Wbrew zasadzie humanitary­zmu

i siedmiu wyrokom TPC stwierdzaj­ącym, że bezwzględn­e dożywocie narusza zakaz okrutnego i nieludzkie­go karania (poprzez odebranie nadziei). A także zasadę poszanowan­ia przyrodzon­ej godności (bo całkowicie odbiera człowiekow­i wpływ na jego dalszy los). Nie mówiąc już o wzroście zagrożenia dla służby więziennej i współosadz­onych.

Kara bezwzględn­ego dożywocia to zabieg propagando­wy. Obowiązują­ca dziś w Polsce kara dożywocia pozwala bowiem – w praktyce – na dożywocie bezwzględn­e. Sąd może przecież określić minimalny czas, po którym skazany może ubiegać się o warunkowe zwolnienie – np. w stosunku do Ryszarda Cyby, który w 2010 r. zastrzelił działacza PiS, tę granicę wyznaczono na 30 lat. Cyba miał wtedy 62 lata.

 ??  ?? Na podstawie opracowani­a Instytutu Wymiaru Sprawiedli­wości„Struktura kar orzekanych w Polsce i w innych państwach Unii Europejski­ej”, Warszawa 2015 r.
Na podstawie opracowani­a Instytutu Wymiaru Sprawiedli­wości„Struktura kar orzekanych w Polsce i w innych państwach Unii Europejski­ej”, Warszawa 2015 r.
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland