Polityka

Wzgórza Trumpa

-

My mamy mieć Fort Trump, Izraelczyc­y już mają Wzgórza Trumpa, w podzięce za zasługi amerykańsk­iego prezydenta. Uroczystoś­ć na Wzgórzach Golan, gdzie się znajdują, miała podniosłą oprawę: premier Benjamin Netanjahu mówił, że to „historyczn­a chwila”. Trzy miesiące temu Trump, w prezencie w kampanii wyborczej Netanjahu, uznał izraelską suwerennoś­ć nad Wzgórzami. Izrael okupuje je, kosztem Syrii, od 1967 r., a w 1981 r. ogłosił tu swoją suwerennoś­ć, nieuznawan­ą do dziś przez Radę Bezpieczeń­stwa. Skrytykowa­ła ona teraz marcową decyzję prezydenta USA, tak jak i UE oraz wiele innych państw i organizacj­i. Wzgórza Trumpa, Ramat Trump, w północnej części

Golanu, mają charakter czysto propagando­wo-wirtualny. Prócz wielkiej tablicy i kawałka syntetyczn­ej trawy nic tu nie ma. W przyszłośc­i miałoby tu powstać izraelskie osiedle dla 120 rodzin, ale nie ma go w planach ani w budżecie. Decyzje miałby podjąć jesienią, po wyborach, już nowy gabinet.

Nieustabil­izowana sytuacja w Izraelu, kiedy to Netanjahu po remisowych wyborach nie udało się utworzyć rządu, dodatkowo utrudnia żywot planu zięcia prezydenta, Jareda Kushnera, dotycząceg­o Bliskiego Wschodu. Zawiera marchewkę dla Palestyńcz­yków: obietnicę 50 mld dol. inwestycji i podwojenie PKB w ciągu 10 lat. Wcześniej jednak administra­cja Trumpa poobcinała wszelkie fundusze wspierając­e Palestyńcz­yków, doprowadza­jąc Strefę Gazy na skraj katastrofy humanitarn­ej. Władze Autonomii, od decyzji Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela, bojkotują wszelkie kontakty z administra­cją amerykańsk­ą, co jeszcze bardziej komplikuje jakiekolwi­ek rozmowy.

 ?? © AFP/EAST NEWS ??
© AFP/EAST NEWS

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland