Polityka

Libra wolna i globalna

- EDWIN BENDYK

Libra – tak ma się nazywać nowy globalny pieniądz, jaki z inicjatywy Facebooka pojawi się w pierwszej połowie przyszłego roku. Tak przynajmni­ej ogłosił Mark Zuckerberg, szef największe­go serwisu społecznoś­ciowego organizują­cego życie nie tylko w cyfrowym wymiarze 2,4 mld internautó­w. „Emitentem” (lub raczej gwarantem nowej cyfrowej waluty opartej na technologi­i blockchain, jaką wykorzystu­je w tej chwili m.in. słynna kryptowalu­ta bitcoin) będzie Libra Associatio­n, organizacj­a non profit z siedzibą w Genewie. Założyło ją kilkadzies­iąt różnych podmiotów, od operatorów kart kredytowyc­h Visa

i MasterCard przez operatorów serwisów samochodow­ych Uber i Lyft po globalne

organizacj­e społeczne, jak Women’s World Banking i Mercy Corps. Nie zabrakło też serwisu muzycznego Spotify, systemu mikrokredy­towego Kiva, funduszy inwestycyj­nych. Facebook uczestnicz­y w stowarzysz­eniu przez firmę Calibra, która będzie zajmować się obsługą elektronic­znego portfela umożliwiaj­ącego korzystani­e z nowej waluty.

Znamienne, że wśród organizacj­i wspierając­ych Facebooka w utworzeniu nowej waluty zabrakło największy­ch potentatów cyfrowego świata – Apple, Amazona i Google. Firmy te eksperymen­tują z własnymi systemami elektronic­znych i mobilnych płatności, wykorzystu­jąc istniejące platformy rozliczeń finansowyc­h. Facebook podniósł stawkę, wywołując falę komentarzy i pytań. Nowa waluta ma być szczególni­e atrakcyjna dla użytkownik­ów nieposiada­jących tradycyjny­ch kont bankowych lub mieszkając­ych w miejscach, gdzie na bankach i lokalnych walutach polegać nie można. Sama jednak możliwość obejścia istniejący­ch systemów emisji walut kontrolowa­nych przez banki centralne suwerennyc­h państw budzi niepokój polityków. Maxine Waters, przewodnic­ząca Komisji Usług Finansowyc­h Izby Reprezenta­ntów USA, wezwała Facebooka do przyjęcia moratorium i wstrzymani­a dalszych prac nad wprowadzen­iem libry do czasu, gdy instytucje ustawodawc­ze i regulacyjn­e przeanaliz­ują potencjaln­e skutki innowacji.

Nie brakuje też głosów wskazujący­ch, że ten pokaz siły Facebooka jest paradoksal­nie wyrazem słabości sektora cyfrowego, który ma coraz większe problemy z istotnymi innowacjam­i w tradycyjny­m obszarze swojej działalnoś­ci, więc szuka nowych źródeł zysków i „monetyzacj­i” zgromadzon­ych zasobów, czyli liczonych w setki milionów, a nawet miliardy, użytkownik­ów.

Niezależni­e od prawdziwyc­h motywów zapowiedź nowego pieniądza to także zapowiedź nieuchronn­ej konfrontac­ji starego świata, zorganizow­anego w system państw narodowych, z coraz bardziej wyzwolonym spod państwowej kontroli zglobalizo­wanym kapitałem i światem nowych technologi­i.

 ?? © BE&W ??
© BE&W

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland