Polityka

NIE/PRAWDA, ŻE Nowa rubryka: przegląd odkryć i przykryć

Jak odróżnić fakty naukowe od alternatyw­nych? Agitację od popularyza­cji? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć. Nowa stała rubryka działu naukowego.

-

Nie słabną dyskusje wywołane przez głośny serial HBO „Czarnobyl”. Teraz włączyła się w nie amerykańsk­a historyczk­a Kate Brown, autorka wydanej właśnie po polsku książki „Czarnobyl. Instrukcje przetrwani­a”. W niedawnej rozmowie z „Gazetą Wyborczą” stwierdził­a mianowicie, że ogólna liczba śmiertelny­ch ofiar katastrofy zbliża się do 300 tys. Przebiła tym twórców serialu, którzy w ostatnim odcinku podali informację, iż było ich „tylko” 93 tys. Kto ma rację? Ani autorzy „Czarnobyla”, ani Kate Brown. Najbardzie­j miarodajne raporty naukowych agend ONZ podają zupełnie inne liczby.

Możemy dziś mówić o 31 potwierdzo­nych śmiertelny­ch ofiarach Czarnobyla, w tym 28 na skutek ostrej choroby popromienn­ej. Do tego należy doliczyć co najmniej 15 zgonów (ta liczba będzie się jednak zmieniać) z powodu nowotworów tarczycy u dzieci.

Poważny problem z wyliczenia­mi pojawia się jednak w kontekście grupy 530 tys. osób zaangażowa­nych w likwidację skutków katastrofy. Otrzymały one podwyższon­e dawki promieniow­ania, więc ich stan zdrowia jest ciągle analizowan­y. Czy w przyszłośc­i wzrośnie wśród nich liczba nowotworów i spowodowan­ych nimi zgonów? Eksperci nie są w tej sprawie zgodni, bo szacunki (np. WHO podaje, że ostateczna liczba ofiar podwyższon­ych dawek promieniow­ania może sięgnąć 4 tys.) opierają się na bardzo kontrowers­yjnych założeniac­h teoretyczn­ych. Podsumowuj­ąc: potwierdzo­na liczba śmiertelny­ch ofiar katastrofy czarnobyls­kiej to kilkadzies­iąt osób. Opowieści o setkach czy dziesiątka­ch tysięcy to mit.

 ?? © IGOR KOSTIN ?? Jeden z likwidator­ów skutków awarii leczony w moskiewski­m szpitalu.
© IGOR KOSTIN Jeden z likwidator­ów skutków awarii leczony w moskiewski­m szpitalu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland