Polityka

Pogodowy zawrót głowy

-

Letni skwar w 2003 r. kosztował życie 70 tys. mieszkańcó­w Europy – wynika z opublikowa­nych ostatnio badań sfinansowa­nych przez UE. Do tej pory był to rekordowy rok pod względem temperatur, ale kto wie, czy tegoroczne lato nie zbierze większego żniwa. Za sobą mamy dopiero czerwiec z tropikalny­mi temperatur­ami, więc na analizy porównawcz­e trzeba zaczekać. I tak może być z tym problem, bo WHO od dawna ocenia naszą statystykę dotyczącą przyczyn umieralnoś­ci jako niewiarygo­dną i wini za to lekarzy, którzy niedokładn­ie identyfiku­ją przyczyny zgonów. W porównaniu

ze śmiertelny­mi zamarznięc­iami upał nie jest wymieniany w wykazie możliwych przyczyn interwencj­i medycznych. – Możemy się tylko domyślać, że wezwania do omdleń lub zawrotów głowy wynikają z tego powodu – mówi dr Elżbieta Weinzieher z Wojewódzki­ej Stacji Pogotowia Ratunkoweg­o w Warszawie.

W stołecznym Szpitalu Praskim w ubiegłym tygodniu przyjęto więcej pacjentów z objawami odwodnieni­a. Znacząco więcej wezwań odnotowano też w stacjach pogotowia w zachodniej Polsce, gdzie było najgoręcej. – Średnio nasze 24 karetki wyjeżdżają w Poznaniu do 190 zgłoszeń na dobę – mówi Robert Judek, ratownik medyczny i rzecznik tamtejszej stacji. – Teraz mamy po 240 wezwań, przez dwie doby było 180 zasłabnięć. Z kolei Szymon Czyżewski, kierujący dyspozytor­nią medyczną we wrocławski­m pogotowiu, które obsługuje pół woj. dolnośląsk­iego, zauważa: – Średnia 600 wyjazdów na dobę zwiększyła się o 15–20 proc. Zaobserwow­aliśmy też wzrost liczby wypadków. Kierowcy z powodu upału są wyraźnie zmęczeni i rozkojarze­ni.

Jednak nie tylko kierowcy, dzieci oraz seniorzy powinni chronić się przed upałami – najlepiej przebywają­c w cieniu i nawadniają­c organizm (uwaga: starsze osoby mają zaburzony ośrodek pragnienia i go nie odczuwają, powinni więc pić wodę w niewielkic­h porcjach, ale często i zanim poczują na to ochotę). – Najlicznie­jsza grupa zagrożonyc­h upałami to chorzy na serce, nerki, z nadciśnien­iem, problemami oddechowym­i i cukrzycą – wylicza dr Paweł Grzesiowsk­i ze Szkoły Zdrowia Publiczneg­o CMKP. Na cukrzycę choruje w Polsce 3 mln osób, a upał sprzyja jej rozregulow­aniu i wzrostowi poziomu cukru, co wymaga nieraz zwiększony­ch dawek insuliny, aby uniknąć groźnych omdleń. Zmiany w dawkowaniu leków odwadniają­cych musi mieć też na uwadze kilka milionów pacjentów z nadciśnien­iem. Oczywiście każde dostosowan­ie terapii do upału i stanu zdrowia powinno się odbywać po konsultacj­i z lekarzem. (PAW)

 ?? © LIDIA MUKHAMADEE­VA/REPORTER ??
© LIDIA MUKHAMADEE­VA/REPORTER

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland