Polityka

Causa finita

-

Po wakacjach nie wrócą „Nuntii Latini”, „Wiadomości łacińskie”, copiątkowy przegląd najważniej­szych informacji z kraju i ze świata. Yle, fińskie radio publiczne, nadawało pięciominu­towy magazyn w świetnym czasie, co piątek o 18.15.

Audycja miała wiernych słuchaczy i – za sprawą fal krótkich oraz internetu – globalny zasięg. Fińska radiowa Jedynka specjalizu­je się w promowaniu kultury wysokiej. Zamknięcie „Nuntii Latini” argumentuj­e

wiekiem emerytalny­m twórców, brakiem następców oraz tym, że dość już zrobiła dla promocji mówionej łaciny, a obowiązki ma przede wszystkim fińskie i wciąż nadaje w rzadkich językach, m.in. saami i karelskim.

„Nuntii Latini” zaczęły się od żartu pewnego komika, który spytał, czy wiadomości o bieżących zdarzeniac­h można opracować po łacinie. Zgłosiła się trójka filologów z uniwersyte­tów w Helsinkach i Jyväskyli, i tak się potoczyło, że kolejne 30 lat wraz z grupą współpraco­wników przygotowy­wali program, będący przez swój staż i regularnoś­ć ewenemente­m w światowej radiofonii.

Cotygodnio­wy biuletyn łaciński nie znika z radia. Od początku czerwca, też przez pięć minut, za to co sobotę i z powtórką w niedzielę, Radio Watykański­e nadaje „Hebdomada Papae, notitiae vaticanae latine redditae”, „Tydzień papieża, watykański dziennik w języku łacińskim”. To odpowiedź Dykasterii ds. komunikacj­i na rosnące zaintereso­wanie łaciną (prowadzony w niej profil Franciszka na Twitterze obserwuje 913 tys. osób) i sposób na ożywienie oficjalneg­o języka Kościoła katolickie­go.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland