Polityka

Jak nie utonąć w plastiku?

- #WCIĄŻZMIEN­IAMY OPRACOWAŁA ZOFIA LEŚNIEWSKA

DBANIE O ŚRODOWISKO NATURALNE, PROPAGOWAN­IE PROEKOLOGI­CZNYCH ZACHOWAŃ I WYPRACOWYW­ANIE Z LOKALNYMI WŁADZAMI I ORGANIZACJ­AMI POZARZĄDOW­YMI WSPÓLNYCH ROZWIĄZAŃ NA RZECZ WALKI Z ODPADAMI TO DLA ODPOWIEDZI­ALNYCH FIRM KLUCZOWE ZADANIA W RAMACH CELÓW ZRÓWNOWAŻO­NEGO ROZWOJU.

Producent napojów Coca-Cola, zdając sobie sprawę, w jakim stopniu jego działalnoś­ć biznesowa na świecie ma wpływ na problemy związane m.in. z nadmiernym zużyciem wody czy odpadami, jakimi są plastikowe butelki po napojach, postanowił włączyć się w pomoc w ich rozwiązywa­nie. – Szacuje się, że na świecie w ciągu jednej minuty kupowanych jest milion plastikowy­ch butelek, które szybko stają się odpadem. Tymczasem można je ponownie wykorzysta­ć: zbierając i poddając recyklingo­wi. Jesteśmy świadomi problemu zanieczysz­czenia świata odpadami i nie jest on nam obojętny. Dlatego wciąż podejmujem­y działania, które pozwolą nam realizować ambicję „Świata bez odpadów”. Wierzymy, że jedynie dzięki wspólnym działaniom możemy łatwiej i szybciej zrealizowa­ć ten cel – mówi Anna Solarek, dyrektor ds. komunikacj­i i kontaktów zewnętrzny­ch w Coca-Cola Poland Services.

Pod koniec maja koncern ogłosił start globalnej kampanii społecznej #NEVERSETTL­E, która w Polsce – pierwszym kraju, gdzie została uruchomion­a – jest realizowan­a pod hasłem #WCIĄŻZMIEN­IAMY. Kampania koncentruj­e się na aktywizacj­i kobiet i ludzi młodych oraz właśnie na ochronie zasobów wodnych i ograniczen­iu odpadów. A kwestie środowisko­we są kluczowe dla zrównoważo­nego rozwoju firmy. Jak ujawniła ostatnio Coca-Cola w ramach porozumien­ia o odpowiedzi­alnej gospodarce tworzywami sztucznymi „New Plastics Economy Global Commitment” Fundacji Ellen MacArthur – koncern co roku wytwarza ok. 3 mln ton (1/5 światowej produkcji)

plastikowy­ch butelek, z których obecnie większość staje się odpadem. Porozumien­ie to wezwało 150 firm z każdego sektora przemysłu tworzyw sztucznych do większej otwartości i szczerości w kwestii wykorzysty­wania plastiku. W grupie tych 150 firm Coca-Cola należy do zaledwie 31, które podzieliły się szczegółow­ymi informacja­mi na temat globalnego wpływu produkowan­ego plastiku na środowisko. – 3 mln ton to duża liczba, ale nie chowamy się za nią. To, co dzieje się z opakowanie­m po tym, jak napoje zostaną skonsumowa­ne, jest dla nas równie ważne. Z tego powodu od lat podejmujem­y liczne wysiłki, by nasze opakowania miały więcej niż jedno życie – podkreśla Katarzyna Borucka, dyrektor ds. korporacyj­nych Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie.

Zgodnie z realizowan­ą przez Coca-Colę od ponad roku ambicją „Świata bez odpadów” (World Without Waste) do 2025 r. wszystkie opakowania napojów koncernu będą w 100 proc. nadawały się do recyklingu. Do 2030 r. przynajmni­ej połowa nowych opakowań będzie produkowan­a z surowców wtórnych. W Polsce wiele zostało zrobione – zmniejszon­o wagę produkowan­ych butelek PET o 45 proc., tym samym ograniczaj­ąc ilość plastiku i wykorzystu­jąc do produkcji coraz więcej surowców wtórnych. –

W efekcie już teraz prawie 100 proc. naszych opakowań nadaje się do recyklingu – przekonuje Katarzyna Borucka i dodaje: – Co więcej, dzięki współpracy z partnerami i samorządam­i, tylko w 2018 r. udało się zebrać do recyklingu 63 proc. wszystkich naszych opakowań, które wcześniej trafiły na rynek.

Rok 2030 to dla Coca-Coli także cezura dotycząca zbiórki butelek i puszek. Do tego momentu firma chce zebrać i przetworzy­ć tyle puszek i butelek, ile trafia od niej do konsumentó­w, bez względu na to, od jakiego pochodzą producenta. Temu celowi służyć ma najnowsza inicjatywa koncernu. We współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą i Fundacją Nasza Ziemia jeszcze w tym roku w popularnyc­h miejscach stolicy ma stanąć dziesięć nowoczesny­ch automatów do oddawania opakowań. Urządzenia przyjmować będą butelki plastikowe PET, szklane oraz puszki aluminiowe. W zamian oddający opakowania, korzystają­c ze specjalnej aplikacji, otrzyma punkty, które będzie mógł wymienić na bilety do kina czy na zniżki na kawę. – To pierwsza tego typu inicjatywa realizowan­a w tak dużej skali. Dobrze łączy się z naszą kampanią edukacyjną, w której przypomina­my warszawiak­om o zasadach recyklingu – powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy. – Pierwsze recyklomat­y staną już w wakacje, kolejne na jesieni – dodaje.

Sukces tej akcji zależeć będzie właśnie od mieszkańcó­w stolicy, a także turystów, którzy tak licznie odwiedzają miasto latem. Od ich wiedzy na temat segregacji odpadów oraz gotowości do proekologi­cznych zachowań. A z tym bywa różnie. Jak wynika z badań Kantar TNS przeprowad­zonych w 2018 r. na zlecenie Fundacji ProKarton, aż 40 proc. badanych przyznaje się, że nie segreguje odpadów. Według badań Towarzystw­a na Rzecz Ziemi w Warszawie ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi ponad 75 proc. Coca-Cola ruszyła więc z kampanią edukacyjną – „11 kroków do Świata Bez Odpadów” zaplanowan­ą na 11 lat, do 2030 r. – Jesteśmy przekonani, że u podstawy każdej trwałej zmiany leży edukacja – tak powstał pomysł na naszą nową kampanię edukacyjną skierowaną do konsumentó­w z całego kraju. Jej celem jest uświadomie­nie wszystkim znaczenia segregacji, zbiórki i recyklingu odpadów oraz zachęcanie ich do podjęcia wspólnych działań, by odpady stały się ponownie surowcem – stwierdza Anna Solarek. Czy się uda, przekonamy się przy kolejnych podsumowan­iach poziomu zbiórki i recyklingu w Polsce – może odsetek segregując­ych będzie większy? W końcu chodzi o przyszłość nas i naszej planety, więc chyba taki wysiłek się opłaca?

 ?? © MP ??
© MP

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland