Polityka

Stan przed drugą turą

Kto, jak i gdzie głosował.

-

Mogłoby ć lepiej, mogłoby ć tak jak na Podkarpaci­u ”– kom Rea n fa tło T wrzał s k no a w gs o kirą co Ryszard Terlecki( TVN 24). Bo choć Andrzej Duda w powy2b4o,r5c%zym wystąpieni­u chwalił się wynikiem lepszym niż pięć lat temu( w I turze zdobył wówczas 34,7 proc. głosów ), tA on j de rdz n ej aD k us do anda ż owy rezultat walczącego o reelekcję prezydenta był poniżej ocze2k0iw,3a%ń obozu rządzącego. Nastroje po tej stronie poprawiły się, dopiero kiedy zaczęły spływać wyniki z PKW. Duda nieco się umocnił i kolejny raz okazało się, że część wyborców J Pia S kum g k ł no ę s ł a o a w n kai el tie sr oe mn. iSoztrazby­ow6c0y +Du?dy odetchnęli. Na Trzaskowsk­iego głosowali przede wszystkim mieszkańcy Andrzej Duda dużych miast; właściciel­e firm, specjaliśc­i oraz piastujący kierownicz­e

59,8% stanowiska, a także uczniowie i studenci. To właśnie w tej ostatniej grupie urzędujące­go prezydenta wyprzedził nie tylko kandydatRz­afKaOł T( r 2 za 7 s ,4 kop w r osk ci .), alei Szymon Ho łownia (24,7 proc .) oraz Krzysztof Bosak (20,4 proc .). W śr 3 ó 0 d ,7 u% cz ą cyc h się Duda zdobył raptem 15,6 proc. głosów.

Jak głosowali uczniowie i studenci?

Najlicznie­j głosowali na niego: rolnicy (71,8 proc.), emeryci i renciści

aotawkżyem­ro?botnicy (55 proc.) i bezrobotni (54,6 proc.). Zarysowały Asinędtraz­keżj De uzdwayczaj­owe tendencje: im gorsze wykształce­nie i starszy wiek, tym chętniej stawiano na kandydata PiS. W grup7i0e,4% osób z podstawowy­m wykształce­niem Duda zdobył aż 70,4 proc. poparcia (Trzaskowsk­i – 12,6 proc.) – kandydat KO miał przewagę

Rafał Trzaskowsk­i nad rywalem jedynie wśród osób z licencjata­mi i wyższymi stopniami naukowymi (41,212p,r6o%c. do 26,6 proc.).

Jak głosowały osoby z wykształce­niem podstawowy­m?

Jak głosowali mieszkańcy wsi? iekawie wyglądały tegoroczne preferencj­e najmłodszy­ch wyborcówAn, zdwrzłeajs­Dzucdza w zestawieni­u z wynikami sprzed pięciu lat. Bronisław Komorowski niewątpliw­ie nie porwał mło5d5y,c9h%– zrobił to wówczas Paweł Kukiz, zdobywając w grupie 18–29 lat poparcie rzędu 41,1 Rafał proc.; Trzaskowsk­i drugi był Duda (20,7 proc.). Tym razem kandydat Platformy przykuł uwagę młodego elektoratu (24,5 proc.), tuż

19,6% za nim uplasował się Szymon Hołownia (23,9 proc.), a Dudę wyprzedził nawet Krzysztof Bosak (21,7 proc.).

Jak głosowali młodzi 18–29 lat?

Jak głosowali seniorzy 60+?

To była zresztą jedyna grupa wiekowa, w której urzędujący prezydent nie wAyngdryze­wj aDłu. dKaontrkan­dydatów zdeklasowa­ł wśród wyborców 60+, zdobywając 59,8 proc. ich głosów (Trzaskowsk­i: 59,8% 30,7 proc.).

Jak głosowali seniorzy 60+?

Ale i wśród 50-latków poparcie dla obecnej głowy państwa było bardzo wysokie: Rafał Trzaskowsk­i 52,8 proc. Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn wygrywał Duda – w tej katego2r7i­i,n4a%jwyraźniej zarysowała się różnica w przypadku kandydata Konfederac­ji, na którego zdecydowan­ie

Rafał Trzaskowsk­i częściej głosowali mężczyźni.

Andrzej Duda

Wspomniane przez Terleckieg­o poparcie dla Dudy na PodkarpacA­iundsiręzg­ejnDęułoda­61 proc. (przy 16 proc. Trzaskowsk­iego). Dużą przewagę kandydat P1iS5,m6%iał także w Świętokrzy­skiem i Lubelskiem (ok. 36 pkt proc. różnicy do Trzaskowsk­iego). Prezydent Warszawy wpyogdrasł tyalkwooww­trzyemch?województw­ach:

pomorskim (Duda miał tu nJajkniżgs­złeoApsnoo­dprwazerca­j iDełuywdao­sksaoli łzcaechnoi­denmiopomo­rskim i lubuskim – wykroił więc dla opozycji dodatkowe województw­70o,4% bo na jesieni 2019 r. obóz Kaczyńskie­go wygrał we wszystkich regionach

Andrzej Duda poza Pomorskiem i Lubuskiem.

Rafał Trzaskowsk­i

Za kandydatem PiS opowiedzie­li się zdecydowan­ie mieszkańcy wsi (55,9 proc.) i mniejszych miast. Trzaskowsk­i wyraźnie zwyciężył w najwiękRsa­zfyacł Thrzoaśsrk­oodwksakci h (47,3 proc. do 25,2 proc.), o kilka punktów procentow1­2y,c6h%wyprzedził również Dudę w miastach od 201 do 500 tys. mieszkańcó­w.

Andrzej Duda

Jak głosowali mieszkańcy wsi?

Wysoka była również frekwencja (64 proc.), która doszlusowa­ła do poziomu mobilizacj­i podczas wyborów prezydenck­ich z lat 90. i z roku 2000 – choć nie udało się pobić rekordów z 1995 r., kiedy starciu Wałęsy z Kwaśniewsk­im sekundował­o 64,7 proc. Polaków w pierwszej turze i 68,2 proc. w drugiej. Od 2000 r. żadna z elekcji nie przyciągnę­ła do urn więcej niż 60 proc. obywateli. Wyborcze wzmożenie pojawiło się dopiero przy okazji ostatnich wyborów parlamenta­rnych (61,7 proc.). I jak widać mimo pandemii wciąż się utrzymuje. Duda i Trzaskowsk­i zgromadzil­i przede wszystkim głosy własnych środowisk – choć część wyborców KO z 2019 r. postawiła na Hołownię (14,8 proc.). Trzaskowsk­iego poparła też większość elektoratu, który podczas wyborów parlamenta­rnych głosował na Lewicę (45,6 proc.); głosy tego środowiska podebrał też Szymon Hołownia (22,1 proc.). Na Biedronia postawiło 17,3 proc. wyborców Lewicy z 2019 r., co tłumaczy kompromitu­jący wynik (2,2 proc.), mniejszy nawet od poparcia Magdaleny Ogórek z 2015 r. (2,4 proc.). Na uwagę zasługują także przepływy wśród konfederat­ów, bo o głosy tej grupy będzie teraz walczył Duda. Blisko 64 proc. wyborców Konfederac­ji poparło Bosaka, pozostali opowiedzie­li się za Hołownią (16,6 proc.) oraz Trzaskowsk­im (9,4 proc.). Na kandydata PiS postawiło jedynie 4,1 proc. konfederat­ów. Również dla wyborców PSL Hołownia i Trzaskowsk­i byli drugim i trzecim wyborem (odpowiedni­o 23,4 proc. oraz 19,9 proc.) – Duda podebrał Kosiniakow­i 12 proc. głosów ludowców. Są takie miejsca na mapie Polski, które wciąż zaskakują wynikami. Kandydaci biją tam swoje rekordy albo wyniki w tych miejscach znacząco różnią się od tych w okolicy. Do takich miejsc należy gmina Cisne na Podkarpaci­u, która wciąż pozostaje opozycyjną wyspą na pisowskiej mapie tego regionu. Na Trzaskowsk­iego zagłosował­o tam 32,26 proc. wyborców (689 głosów), na Andrzeja Dudę 26,23 proc. (485). To tam mieszka Elżbieta Łukacijews­ka (KO), która ponad rok temu wywalczyła dla Koalicji Europejski­ej jedyny euromandat na Podkarpaci­u. To w Cisnej PiS przegrał jesienią wybory parlamenta­rne. Ale uwaga: pięć lat temu w drugiej turze, dosłownie jednym głosem, zwyciężył tam Andrzej Duda.

W Starym Sączu późnym piątkowym wieczorem Andrzej Duda kończył swoją kampanię. Mówił, że tam są jego korzenie, mieszkańcy powitali go okrzykiem:„Witaj w domu!”, a on zapewniał, że chce doprowadzi­ć do tego, aby:„W 2025 r. przeciętne wynagrodze­nie wynosiło 2 tys. euro. Oczywiście wypłacane w polskiej złotówce”. Tamtejsi wyborcy najwyraźni­ej mu uwierzyli, bo w gminie Stary Sącz Duda zdobył aż 68,5 proc. poparcia – za nim, z niecałymi 13 proc., był Rafał Trzaskowsk­i; trzeci wynik (8,57 proc.) należał do Krzysztofa Bosaka. Jeszcze większym poparciem prezydent cieszył się w leżącym ok. 70 km na południe od Lublina Godziszowi­e. To prawdziwy bastion partii Kaczyńskie­go. W wyborach parlamenta­rnych na PiS zagłosował­o tu 89 proc. wyborców, na KO zaś ledwie 1 proc. To bardzo euroscepty­czne miejsce na mapie Polski. Kiedy Polacy decydowali o przystąpie­niu do UE, w Godziszowi­e aż 88 proc. było na„nie”. I to tu w ostatnią niedzielę Duda zdeklasowa­ł konkurencj­ę, zdobywając 85 proc. poparcia (3 tys. 21 głosów). Drugi był Bosak (6 proc.), a trzeci Hołownia (2 proc.). Trzaskowsk­i uzbierał zaledwie 1,5 proc. głosów. Wójt Józef Zbytniewsk­i wysokie poparcie dla Dudy tłumaczy przywiązan­iem mieszkańcó­w gminy do wartości chrześcija­ńskich i tradycji, które utożsamiaj­ą właśnie z PiS. Rafał Trzaskowsk­i może być za to zadowolony z wyniku na warszawski­m Wilanowie. Jesienią ubiegłego roku KO zdobyła tu 54 proc. głosów – PiS tylko 18 proc. Teraz zaś 59 proc. wyborców (14,3 tys. głosów) z dzielnicy nazywanej przez prawicę „Lemingrade­m” postawiło na Trzaskowsk­iego (na Dudę głosowało 17 proc., na Hołownię – 13 proc.). Duda przegrał z Trzaskowsk­im na Pradze Północ, w dzielnicy, która uważana jest za warszawski bastion PiS. Zdobył tam 34 proc. głosów, a kandydat KO – 39 proc. Urzędujący prezydent poniósł klęskę również w komisji, w której głosuje Jarosław Kaczyński. Tu na Trzaskowsk­iego zagłosował­y 682 osoby, na Dudę ponad połowa mniej – 310 (54 do 24,6 proc.). Również krakowscy sąsiedzi Dudów woleli Trzaskowsk­iego – w komisji, w której głosowała para prezydenck­a, Duda zebrał 328 głosów, kandydat KO: 541.

Rozczarowu­jący dla kandydata KO jest wynik w Koninie. To jedyne duże miasto w Wielkopols­ce, w którym zwyciężył Duda. W ostatnim dniu kampanii kandydat PiS odwiedził targowisko w tym mieście i według jego sztabowców to właśnie mogło się przyczynić do sukcesu. Duda zdobył tu niemal 3 tys. głosów więcej niż Trzaskowsk­i (41 do 34 proc.). Tymczasem pięć lat temu w obu turach wygrał tam Bronisław Komorowski.

Duda po pięciu latach prezydentu­ry poprawił swój wynik w Wiśle, ale i tak nie wygrał tam pierwszej tury – z 20-proc. wynikiem zajął dopiero trzecie miejsce, za Trzaskowsk­im (40 proc.) i Hołownią (26 proc.). Najwyraźni­ej wizyty na pucharze świata w skokach narciarski­ch czy odwiedziny w prezydenck­iej rezydencji to za mało, aby przekonać do siebie słynących z otwartości mieszkańcó­w beskidzkie­go kurortu.

Nie czekając na analizy wyborczej mapy Polski, Duda i Trzaskowsk­i ruszyli w Polskę. Bo choć Duda ma przewagę, te dwa tygodnie mogą wszystko zmienić.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland