Polityka

Aberzmziwa ierzchnika

- Marek Świerczyńs­ki

Znawca tematyki wojskowej, ekspert i szef działu bezpieczeń­stwa i spraw międzynaro­dowych w Polityka Insight.

Ż

ołnierze w polskich i amerykańsk­ich mundurach, czołgi i rosomaki, biało-czerwona obok sztandaru w gwiazdy i pasy. Siła, duma, nowoczesno­ść – Andrzej Duda to lubi. Wojsko jest tłem jego kampanii, choć przez pięć lat miało zmienne szczęście do zwierzchni­ka.

Gdy szedł do Pałacu, Ameryka planowała powrót czołgów do Europy, a sojusz zbierał siły dla wschodniej flanki. Duda jako gospodarz zdyskontow­ał sukces szczytu w Warszawie, a za pół roku witał tysiące sojusznikó­w. Do dziś to Barack Obama i NATO dali Polsce więcej żołnierzy niż Donald Trump, ale o tym na wiecach prezydenta Dudy nie mówi się. Polska podniosła wydatki obronne i dzieliła sojusznicz­e ciężary, jednak ceną pozostania Amerykanów był hołd dla Trumpa kosztem odwrócenia się od zachodniej Europy.

Wkraju Duda pozwolił postawić na głowie plan modernizac­ji. Akceptował kupowanie po kilka sztuk tego czy innego sprzętu, aprobował gigantyczn­e transfery pieniędzy do Ameryki bez przetargów i technologi­cznego skoku polskich firm. Patrzył, jak na dno idzie Marynarka Wojenna. Mianował trzech szefów sztabu, ale w pół drogi zatrzymał reformę dowodzenia. Pozwolił stworzyć wojsko niepodlega­jące wojskowym – WOT. Raporty NIK o upadku szkolenia i grantach na niepotrzeb­ne wynalazki ukazały skalę zaniedbań. Realia przykrywał­a propaganda. Utrzymanie się Dudy w Pałacu utrwali ten stan, przynajmni­ej na trzy lata.

Trzaskowsk­i oznaczałby zmianę, najpierw stylu i języka. Konstytucj­a i ustawy wiążą ręce prezydento­wi, nie jest przeciwwag­ą rządu. Ma obowiązek współpracy, kontrasygn­aty dokumentów; zwierzchni­ctwo nad armią sprawuje przez MON. Ale już dopuszczen­ie do głosu opozycji w Radzie Bezpieczeń­stwa Narodowego lub dyskusja z rządem na posiedzeni­u rady gabinetowe­j ma sens. Może być negocjowan­iem normalnośc­i.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland