Polityka

Wielka fuzja i iluzja

-

P Mo półtoraroc­znych negocjacja­ch Komisja Europejska udzieliła warunkowej zgody na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Warunki są twarde i wynikają z obaw Brukseli, by Orlen ostateczni­e nie zmonopoliz­ował polskiego rynku paliw, z opłakanymi konsekwenc­jami dla konsumentó­w. Dlatego państwowy Orlen, przejmując od państwa Lotos, musi jednocześn­ie zbudować nowego prywatnego konkurenta rynkowego. Musi do gdańskiej rafinerii pozyskać wspólnika, zapewniają­c mu 30 proc. udziałów i silne prawa zarządcze, musi odstąpić część składów paliwowych i stacji benzynowyc­h, musi zrobić miejsce dla konkurencj­i na rynku bituminów i paliwa do silników lotniczych. Musi też odblokować możliwość importu paliwa drogą morską. Nie wiadomo, jak państwowy gigant będzie sobie z tą nową prywatną konkurencj­ą radził.

imo to prezes Orlenu Daniel Obajtek świętuje sukces, bo po niedawnym przejęciu Energi to jego kolejna wielka akwizycja. Tradycyjni­e każdy prezes Orlenu każde przejęcie, nawet najbardzie­j nieudane, uznaje za swój życiowy sukces. A przed prezesem Obajtkiem za chwilę trzecia taka operacja: przejęcie PGNiG. Będzie wówczas kierował naprawdę wielkim – jak na polską skalę – koncernem. Wszystko to sprawia, że jego polityczna pozycja rośnie i dziś jest oficjalnie uznawany za potencjaln­ego następcę premiera Morawiecki­ego.

Powodów do radości nie kryje też minister aktywów państwowyc­h Jacek Sasin, który ma wrażenie, że odkrył tajemnicę, jak mieć ciasteczko i zjeść ciasteczko. Państwowy Orlen kupuje od Skarbu Państwa Energę, Lotos i PGNiG, nadal pozostając w rękach państwa. Na tych transakcja­ch budżet ma szanse w sumie zainkasowa­ć nawet 30 mld zł, a dziś każdy miliard się liczy. Skąd Orlen weźmie takie pieniądze? Z kasy swojej i swoich nowych spółek, a resztę pożyczy. Takiemu gigantowi (mówi się, mocno na wyrost, że będzie to multienerg­etyczny koncern o globalnych ambicjach), choć już dziś solidnie zadłużonem­u, banki pieniędzy nie odmówią. Jak potem Orlen te pieniądze spłaci? Wiadomo – weźmie je z naszych kieszeni. Czy tego chcemy, czy nie, zapłacimy podatek od wielkiej fuzji. (AG)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland