Polityka

COVID-19, TYDZIEŃ TRZYDZIEST­Y CZWARTY

-

PANDEMIA PRZYSPIESZ­A W TEMPIE PONAD 250 TYS. ZACHOROWAŃ I BLISKO 7,5 TYS. OFIAR ŚMIERTELNY­CH DZIENNIE. Liczba zarażonych koronawiru­sem w 196 państwach przekroczy­ła 14,5 mln (według Johns Hopkins University, w poniedział­ek 20 lipca), a liczba ofiar próg 600 tys. W USA, najbardzie­j dotkniętyc­h pandemią, jest już 3,8 mln zachorowań (i codziennie przybywa rekordowe 77 tys.), zmarło 140 tys. osób. Epicentrum przeniosło się na Florydę, bardzo trudna sytuacja panuje nadal w Teksasie i Arizonie, rekord zachorowań padł w Los Angeles. W ponad połowie stanów obowiązuje nakaz noszenia maseczek (ostatnio wprowadzon­y w Luizjanie), a podobna decyzja w Atlancie została zaskarżona sądownie. W maseczce pojawił się po raz pierwszy Donald Trump, dotychczas ich gorący przeciwnik, ale też ogłosił, że taki obowiązek nie zostanie wprowadzon­y na szczeblu federalnym.

Najsilniej­sze ognisko koronawiru­sa znajduje się teraz w Ameryce Łacińskiej – w Brazylii i Peru, a także w Meksyku, Chile i w Ekwadorze. W Brazylii liczba przypadków przekroczy­ła 2,1 mln, ale przestała rosnąć wykładnicz­o i stabilizuj­e się na poziomie 40–45 tys. nowych przypadków dziennie (chory jest też prezydent Jair Bolsonaro). Oficjalna liczba ofiar przekroczy­ła 80 tys. W opinii epidemiolo­ga Jeana Gorinchtey­na z São Paulo w rzeczywist­ości przypadków jest „prawdopodo­bnie cztery, pięć razy więcej”. Indie – azjatyckie epicentrum – przekroczy­ły próg 1 mln chorych, to relatywnie mało na 1,35 mld ludności, ale dynamika jest silna tak jak przymus, aby ratować gospodarkę kosztem ostrożnośc­i. W Rosji, czwartej pod względem liczby przypadków, jest ich ponad 770 tys. i 12,3 tys. śmiertelny­ch, która to liczba jest powszechni­e podważana. Szybko narasta kryzys w Afryce, szczególni­e w RPA, na którą przypada połowa przypadków – 365 tys. (podwoiły się w dwa tygodnie) W opinii WHO Afryka jest najgorzej przygotowa­na, aby stawić czoło pandemii, a sytuację pogarsza nowa epidemia eboli.

Europa ożyła, już tylko Wielka Brytania z blisko 300 tys. przypadków znajduje się w dziesiątce najbardzie­j dotkniętyc­h państw. Największą w Unii, po Luksemburg­u, liczbę nowych zakażeń w stosunku do liczby ludności ma dziś Szwecja, co tłumaczy najbardzie­j rozbudowan­ym systemem testów. Wynika z nich, że co piąty sztokholmc­zyk posiada antyciała. Pojawiają się też niepokojąc­e nowe ogniska koronawiru­sa, jak w rejonie Barcelony, gdzie do 4 mln mieszkańcó­w zaapelowan­o, aby znów pozostali w domach (co spotkało się z umiarkowan­ą reakcją). Francja ogłosiła, że rozważa zamknięcie niedawno otwartej granicy z Hiszpanią. Lokalne ograniczen­ia wprowadzon­o m.in. w Niemczech, w Portugalii, a w Izraelu (gdzie ludzie w proteście wyszli na ulice) od piątku po południu do niedzieli rano.

Brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpi­eczeństwa (NCSC) oskarżyło grupę rosyjskich hakerów APT-29, „prawie na pewno” wspieranyc­h przez służby wywiadowcz­e, o próby kradzieży szczepionk­i na koronawiru­sa i wyników badań instytucji naukowych i firm farmaceuty­cznych. Zarzuty te potwierdzi­li przedstawi­ciele służb USA i Kanady. Kreml zaprzeczył.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland