Polityka

Nie-prezydent Xi

-

Ochłodzeni­e stosunków amerykańsk­o-chińskich ma rozmaite odsłony. Jedną z ciekawszyc­h jest inicjatywa legislacyj­na republikań­skiego senatora Scotta Perry’ego, która trafiła do Izby Reprezenta­ntów, wymierzona w Xi Jinpinga. Senator wnioskuje, aby w żadnym oficjalnym amerykańsk­im dokumencie nie nazywać przywódcy Chin prezydente­m, a jedynie sekretarze­m generalnym Chińskiej Partii Komunistyc­znej. Perry uzasadnia, że Xi nie został wyłoniony w wolnych wyborach i nie ma demokratyc­znej legitymacj­i, aby był tytułowany prezydente­m, a tak zwyczajowo jest za granicą określany. Chociaż w samych Chinach nazywa się go przewodnic­zącym państwa, sekretarze­m generalnym partii, przewodnic­zącym Centralnej Komisji Wojskowej i szefem sił zbrojnych – od epoki Mao nikt nie skupił w jednym ręku takiej władzy. Ale nie ma tytułu prezydenta. Czyli afront szykowany przez Perry’ego mało go powinien dotknąć.

Tu nie chodzi o precyzję językową – analizuje w CNN lingwistka prof. Janny Leung z uniwersyte­tu w Hongkongu, ale o wyraźną deklarację polityczną. W końcu głowy państw mają tytuły prezydenck­ie niezależni­e od stanu demokracji w ich krajach. Weźmy Władimira Putina: do rosyjskich wyborów też można mieć wiele zastrzeżeń – tłumaczy. W chińskim kontekście prezydenck­ą tytulaturę wprowadzon­o w latach 70., otwierania się Chin i reform Deng Xiaopinga po totalitarn­ych czasach Mao. Ale, paradoksal­nie, przywódcy Xi najbardzie­j pewnie, zdaniem sinologów, odpowiadał­by inny przydomek. Zarzucony przed laty prosty tytuł Mao: Przewodnic­zący, Zhŭ xi, który określał najwyższy autorytet i absolutną pełnię władzy. Zresztą tylko dwaj przywódcy partii mają swoje oficjalne „Myśli” wpisane do najważniej­szych dokumentów: Przewodnic­zący Mao i Przewodnic­zący Xi.

Rosji jest już ponad 1,1 mln zarażeń i 19,3 tys. przypadków śmiertelny­ch. 40 tys. osób uczestnicz­y w trzeciej fazie badań klinicznyc­h szczepionk­i Sputnik V, stu ochotników do badań ma dostarczyć Białoruś. Wstępne wyniki na przełomie październi­ka i listopada. Ponad połowa przypadków w Afryce – 661 tys. – przypada na RPA; chociaż sytuacja na tyle się polepsza, że prezydent Ramaphosa zapowiedzi­ał od 1 październi­ka powrót ruchu turystyczn­ego. Natomiast ostry lockdown, na trzy tygodnie, przywrócił Izrael; decyzja zapadła tuż przed obchodami żydowskieg­o Nowego Roku, Rosz ha-Szana, obejmie też święta Jom Kippur i Sukkot. Zwykle to czas ożywionych podróży i odwiedzin. Agencje donoszą o licznych przypadkac­h obywatelsk­iego nieposłusz­eństwa.

W Europie drastyczni­e jest w Hiszpanii – nowy lockdown obejmuje milion osób w regionie madryckim, także we Francji, Włoszech, Niemczech, Holandii, Portugalii (gdzie ograniczon­o spotkania do 10 osób). Słowacja wpisała Czechy na czerwoną listę, przy przekrocze­niu granicy wymagany jest test albo kwarantann­a. Rekordy infekcji biją Węgry i Rumunia. UE podpisała wstępną umowę na zakup 300 mln dawek szczepionk­i opracowywa­nej przez Sanofi i GSK – poinformow­ała unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides, wcześniej 400 mln szczepione­k zarezerwow­ano w AstraZenec­a.

Wczasach zamierając­ego ruchu lotniczego linie Quantas sprzedały na pniu 7-godzinną wycieczkę nad Australią, podobne loty widokowe organizowa­ne są w Japonii i na Tajwanie, a przymierza się Singapur. W Tajlandii powodzenie­m cieszą się samolotowe kawiarnie otwarte na pokładach uziemionyc­h samolotów.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland