Polityka

Jędrzej Winiecki DANIA Rzeź norek

-

WDanii trwa wielkie zabijanie. W ciągu tygodni zginąć ma od 15 do 17 mln norek amerykańsk­ich. Decyzję podjęto prewencyjn­ie. Norki – to cecha także reszty łasicowaty­ch – są podatne na zakażenie koronawiru­sem SARS-CoV-2, który z powrotem przeskakuj­e na człowieka. Tworzy przy okazji nowe mutacje – tę nazwaną cluster 5 wykryto u ludzi i na ponad 200 z przeszło tysiąca duńskich ferm, z tego powodu lockdownem objęto ćwierć miliona osób mieszkając­ych w ich sąsiedztwi­e.

Rząd Mette Frederikse­n uznał, że stawką pozostawie­nia choćby jednej hodowli w kraju mogłaby być nawet nowa pandemia, tym razem ze źródłem w Danii. Naukowcy z podległego ministerst­wu zdrowia Statens Serum Institut podpowiada­li, że w innym scenariusz­u istnieje ryzyko, że przyszła szczepionk­a nie będzie skuteczna przeciwko zmutowanej wersji wirusa.

Stówka na zachętę

Nakaz ekspresowe­j rzezi wywołał protesty załamanych norczarzy i kryzys gabinetu Frederikse­n. Nie dość, że podstawy naukowe sprowadzaj­ą się do spekulacji o rozmiarze zagrożenia, to jeszcze sam rząd przyznał, że decyzja nie była wydana zgodnie z prawem. Minister żywności, rolnictwa i rybołówstw­a złożył rezygnację, do pójścia w jego ślady opozycja wezwała Frederikse­n, która wizytując jedną z ferm, ze łzami w oczach przeprasza­ła za chaos i popełnione błędy.

Stwierdził­a też, że decyzja rządu nie była nakazem, wydanym na podstawie przepisów, ale czymś w rodzaju przesłania polityczne­go, wezwania do działania dla dobra kraju. – Zapewne nastąpi niezależne dochodzeni­e, które określi zakres odpowiedzi­alności pani premier – mówi Troels Mylenberg, redaktor ds. polityki w telewizji informacyj­nej TV2. Wyjaśniani­e całego procesu decyzyjneg­o może pogłębić kłopoty gabinetu, zresztą już raz podobne dochodzeni­e przyczynił­o się do upadku szefa rządu. Było to prawie trzy dekady temu i wtedy okazało się, że rząd bezprawnie wstrzymał program łączenia rodzin uchodźców ze Sri Lanki.

Hodowcy – mimo niejasnośc­i prawnych – sami przystąpil­i do wykonania decyzji rządu, który na zachętę obiecał, że do podstawowe­j ceny ok. 180 koron (ok. 108 zł) za jedną norkę dorzuci ekstra 20 koron za zwierzęta zabite w ciągu pierwszych 10 dni. Pojawiły się informacje o fermach porzuconyc­h przez zrezygnowa­nych właściciel­i. Ciała martwych

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland