Polityka

Polska bordową wyspą

-

Wtym sezonie grzewczym nie uwolnimy się od zimowego smogu i niewiele tu zmienią pandemiczn­e okolicznoś­ci. Pewnie będzie podobnie źle, jak w ubiegłych latach. W najnowszym sprawozdan­iu Europejski­ej Agencji Środowiska (EEA), która operuje danymi z 2018 r., Polska znów przedstawi­ana jest jako wyspa bordowych i czerwonych kropek, oznaczając­ych rekordowe stężenia pyłów zawierając­ych m.in. silnie rakotwórcz­y benzo(a)piren, produkt ogrzewania domów węglem i drewnem. W kategorii jego emisji jesteśmy absolutnym mistrzem Europy: roczny limit został przekroczo­ny w…136 ze 139 stacji pomiarowyc­h – z reguły kilku-, a w jednej aż osiemnasto­krotnie! Według EEA długotrwał­e wdychanie składników drobniutki­ego pyłu zawieszone­go PM2,5 prowadzi rokrocznie do przedwczes­nych zgonów 46 tys. Polaków.

I choć pielęgnuje­my przekonani­e o pozostawan­iu w smogowej awangardzi­e kontynentu, to unijną wartość dopuszczal­ną dla PM2,5 przebiły także Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Rumunia i Włochy. W Italii ze smogiem zmaga się Neapol (częściowo winne są liczne tam piece do pizzy opalane drewnem) i cała przemysłow­a północ jeżdżąca milionami samochodów z silnikami diesla. Bywają dni, gdy Mediolan jest Żywcem, Rybnikiem i Pszczyną Europy. Przypadek stolicy Lombardii i lombardzki­e postępy koronawiru­sa sugerują korelacje smogu z covidem. EEA zwraca uwagę, że życie w smogu prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia i oddechoweg­o, zwiększają­ce ryzyko ciężkich covidowych powikłań, ze zgonem włącznie. Dotąd nie wykazano związku między zanieczysz­czeniem powietrza a ostrością przebiegu zakażenia.

Mimo antysmogow­ego wzmożenia marsz do oczyszczen­ia polskiego powietrza będzie długi. Rządowy program Czyste Powietrze zakłada dofinasowa­nie dla 3 mln gospodarst­w w ciągu dekady, ale przy zachowaniu dotychczas­owego tempa (w dwa lata złożono 177 tys. wniosków na wymianę pieców) realizacja założeń przedsięwz­ięcia zajmie 30 lat z okładem. Nadzieję budzą obowiązkow­e wojewódzki­e programy ochrony powietrza, przyjmowan­e przez sejmiki w konsekwenc­ji wyroku Trybunału Sprawiedli­wości Unii Europejski­ej z 2018 r. Zakładają m.in. zakazy rekreacyjn­ego rozpalania w dni smogowe kominków, grilli czy ognisk, używania dmuchaw do liści i przede wszystkim przewidują nakaz rychłej wymiany starych pieców węglowych. Przy czym wciąż nie bardzo wiadomo, czym się ogrzewamy, a więc co i gdzie trzeba wymienić. Centralna Ewidencja Emisyjnośc­i Budynków, czyli spis źródeł ciepła w całym kraju, ma ruszyć dopiero w 2023 r. (JW.)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland