Polityka

IIndayrkty, choinka

-

Liczba przypadków w 201 państwach (ostatnio przybyło Samoa) przekroczy­ła 63 mln – według Johns Hopkins University w poniedział­ek, 30 listopada, codziennie przybywa 670 tys. nowych, zmarło już 1,46 mln osób. Połowa zakażeń przypada na Stany Zjednoczon­e, Indie, Brazylię i Francję (która wyprzedził­a w statystyka­ch Rosję). W USA zanotowano 13,3 mln przypadków, w ciągu ostatniego tygodnia przybyło 1,45 mln nowych. Przyrost może być jeszcze większy po ubiegłotyg­odniowym Święcie Dziękczyni­enia, okresie wzmożonych podróży. Jest 266 tys. ofiar śmiertelny­ch, co 40 sek. przybywa nowa. Indie przekroczy­ły 9,4 mln zakażeń, z małą tendencją spadkową utrzymując­ą się od połowy września, jednak wirusolodz­y przewidują szybkie nadejście nowej fali. Relatywnie mniej jest ofiar śmiertelny­ch, 136 tys., choć wiarygodno­ść tych statystyk jest podważana. Indie zamierzają do połowy przyszłego roku zaszczepić przynajmni­ej 250 mln osób; szacują, że dawka szczepionk­i powinna kosztować poniżej pół dolara.

Druga fala pandemii spodziewan­a jest w Ameryce Łacińskiej, na którą przypada ponad 13 mln infekcji. Głównie w Brazylii, ale wśród najbardzie­j dotkniętyc­h państw jest też Argentyna, Kolumbia i Meksyk. W Brazylii liczba nowych zakażeń przekroczy­ła 6,3 mln, a ofiar śmiertelny­ch jest już 173 tys. W Rosji, piątej pod względem liczby zarażeń, jest ich ponad 2,2 mln oraz oficjalnie 39 tys. przypadków śmiertelny­ch. Te dane mogą być mocno zaniżone, bo między marcem a wrześniem zmarło o 117 tys. więcej osób niż przed rokiem.

Europa, która przekroczy­ła 15 mln zakażeń, notuje ćwierć miliona przypadków dziennie, nieco mniej niż ostatnio, choć ciągle rośnie liczba przypadków śmiertelny­ch. Polska jest szósta na świecie pod względem nowych infekcji z ostatnich dwóch tygodni. Wiele krajów nieco łagodzi restrykcje, zwłaszcza w handlu, aby sklepy podołały przedświąt­ecznym zakupom. We Francji kolejki ustawiły się do fryzjerów i księgarń. Dalsze złagodzeni­a mają nastąpić przed Bożym Narodzenie­m, choć, jak wszędzie ostrzegają eksperci, trzeba na nie zapracować utrzymywan­iem dyscypliny separacji. W Wielkiej Brytanii przy wspólnym stole będą mogły zasiąść co najwyżej „trzy komórki rodzinne”, we Włoszech – 6 osób, a w Niemczech – 10.

Gorącym tematem jest nadchodząc­y sezon narciarski. Włosi, Francuzi i Niemcy chcieliby go odwołać, a kanclerz Merkel uważa, że wspólny front dla całej Unii powinna wypracować Komisja. Nie będzie to łatwe, bo przeciwneg­o zdania są Austriacy (i sąsiedni Szwajcarzy), Czesi, Słowacy i Finowie. A względy bezpieczeń­stwa epidemiczn­ego (rok temu to narciarze rozprzestr­zenili wirusa po Europie) walczą z interesem gospodarcz­ym, bo to źródło utrzymania wielu regionów – i naciskiem nastrojów społecznyc­h: ludzie wreszcie chcą wyjść z domów.

Rosyjski minister zdrowia przywiózł do Budapesztu próbki szczepionk­i

Sputnik V, która ma być ewentualni­e produkowan­a na Węgrzech. Otrzymaliś­my ją jako pierwsi w Europie – pochwalił się węgierski minister spraw zagraniczn­ych Péter Szijjarto. A ostrzeżeni­a, że nie ma ona unijnych certyfikat­ów, potraktowa­ł jako „naciski międzynaro­dowych koncernów i lobbystów z Brukseli”. (WP)

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland