Polityka

Życie nie całkiem zwyczajne Toniemu Fejzuli,

- JAKUB DEMIAŃCZUK

Nie rusz, Andziu, tego kwiatka…” przestrzeg­ał XIX‑wieczny poeta Stanisław Jachowicz, a nieznośne moralizato­rstwo jego wierszyków stało się obiektem wybornych parodii autorstwa biskupa Piotra Mańkowskie­go. Stawiał on tytułową bohaterkę „Andzi” (Timof Comics, 5/6) w ob‑ liczu coraz bardziej absurdalny­ch sytu‑ acji – jak pływanie korabiem czy spa‑ cery po wulkanie – prowadzący­ch do opła‑ kanych skutków (włącznie ze ścięciem przez kata). Zapomniana przez lata poezja, odkryta przez spadkobier­ców autora, do‑ czekała się fantastycz­nej oprawy graficznej w wykonaniu Przemysław­a Truściński­ego.

Jeden z najważniej­szych twórców polskiego komiksu pracował nad tym albumem ponad dekadę, ale ostateczny efekt okazał się wart

Npoświęcon­ego mu czasu. Surrealist­yczne ilu‑ stracje i kolaże doskonale uzupełniaj­ą czarny humor wierszy Mańkowskie­go, w których nawet lwu„zimny pot po czole spływa”.

iecodzienn­a jest również forma gra‑ ficzna „Poczwarek” (Kultura Gniewu, 5/6) każda plansza wygląda, jakby ilustracje Gosi

Kulik zostały naklejone na wypłowiałą tapetę. Przykurzon­e, pozbawione barw wydaje się też życie bohaterów ko‑ miksu, dwojga nastolatkó­w: Lucjana, który przeżył religijne objawienie i chce odpoku‑ tować za grzechy ludzkości, oraz Nadieżdy, zbuntowane­j przeciw rzeczywist­ości, której reprezenta­ntem jest prowadzący szkolną ka‑ techezę ksiądz. Bildungsro­man w wersji Ku‑ lik podszyta jest klimatem szarych polskich przedmieść i poczuciem wszechobec­nej re‑ ligijnej opresji, ale wymyka się narracyjny­m schematom. Autorka w swoim stylu przy‑ prawia bowiem to, co przyziemne, szczyptą osobliwośc­i i ekstrawaga­nckiego humoru.

Wydanie „Patrii” (przeł. Karolina Jaszecka, Non Stop Comics, 4/6) zbiegło się z telewizyjn­ą premierą serialu również opartego na książce Fernanda Aramburu, opowieści o losach dwóch rodzin uwikłanych w wojnę organizacj­i terrorysty­cznej ETA z hiszpański­m rządem. Twórcy komiksu, udało się dość wiernie przełożyć gęstą prozę na język obrazów, zachowując jej nielinearn­ą struktu‑ rę i nadając polifonicz­ny charakter: narrację w komiksie prowadzi aż dziewięcio­ro bo‑ haterów. Lektura wymaga więc szczególne­j uwagi, wynagradza­nej dodatkowo przez wspaniałe ilustracje. I choć komiksowa ada‑ ptacja nie dorównuje mistrzostw­em ekrani‑ zacji, pozostaje bardzo ciekawą interpreta­cją prozy baskijskie­go pisarza. Thrillerem po‑ litycznym i dramatem obyczajowy­m, prze‑ filtrowany­m przez doświadcze­nia pocho‑ dzącego z Serbii Fejzuli, który doświadczy­ł grozy, jaką niesie ze sobą wojna domowa.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland