Polityka

Zamaskowan­y zmasakrowa­ny rok

-

W12 miesięcy po zgłoszeniu pierwszych przypadków Światowa Organizacj­a Zdrowia wysyła do Wuhanu międzynaro­dową grupę naukowców, która ma zbadać okolicznoś­ci, w jakich rozwinął się koronawiru­s i początki epidemii. Od tamtego czasu liczba stwierdzon­ych zakażeń w 201 państwach świata zdołała przekroczy­ć 75 mln i codziennie przybywa ok. 600 tys. nowych. Covid-19 przyniósł

1,7 mln ofiar śmiertelny­ch, każdego dnia umiera teraz blisko 15 tys. osób (według statystyk Johns Hopkins University). Sytuacja epidemiczn­a w wielu newralgicz­nych miejscach nie jest opanowana i ciągle grozi utratą kontroli nad przebiegie­m pandemii. Wśród najciężej dotkniętyc­h państw są Stany Zjednoczon­e – 17 mln przypadków, 300 tys. zmarłych. Indie – ponad 10 mln zakażeń, i Brazylia ponad 7 mln. Drugą falę pandemii przeżywa Ameryka Łacińska, stosunkowo łagodnie przebiega w Afryce, poza RPA.

Akurat Chiny, gdzie wszystko się zaczęło, brutalną mocą zakazów i nakazów jako jedne z pierwszych uporały się z wirusem. W przeciwień­stwie do Indii, gdzie ścisły lockdown wywołał kryzys społeczny i trzeba było pilnie łagodzić ograniczen­ia.

A i tak na ulice wyszło teraz w protestach 200 mln zdesperowa­nych ludzi. To największy dylemat pandemii: ile obostrzeń, a ile poluzowań, aby nie zawaliła się służba zdrowia, ale i gospodarka. Punktowane były samodyscyp­lina i konsekwenc­ja, dlatego gorzej z pandemią radziły sobie systemy zdecentral­izowane. Jak w USA, gdzie dodatkowo trafił się prezydent koronascep­tyk, podobnie jak w Brazylii i w Rosji, bardzo dotkniętej covidem na prowincji, ale i w Hiszpanii i obecnie w Niemczech, które dotąd sobie radziły, a teraz musiały wprowadzić ostry lockdown.

Polska, z 1,2 mln przypadków, znalazła się w połowie drugiej światowej dziesiątki. Europa przekroczy­ła 18 mln zakażeń, przechodzi spodziewan­ą drugą falę epidemii, notuje ćwierć miliona nowych przypadków dziennie. I dlatego powraca do daleko idących ograniczeń, które na czas świąt w wielu miejscach mają być jeszcze zaostrzone, obowiązywa­ć będzie godzina policyjna oraz zakaz imprez. Kontakty świąteczne, w najhojniej­szej wersji, mają się odbywać w ramach dwóch, trzech „baniek”, w surowej wersji liczba dodatkowyc­h stołownikó­w ograniczon­a jest do dwóch, a sezon zimowy został prawie odwołany. Lekarstwem, również na depresyjne euronastro­je, ma być szczepionk­a, na początek Pfizer-BioNTech, która zadebiutuj­e w całej Unii jednocześn­ie, jeśli 21 grudnia dopuści ją Europejska Agencja Leków. Nadzieja jest ważna, ale nic nie wskazuje, że szczepieni­a szybko przyniosą przełom.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland