Polityka

Plastik społecznie odpowiedzi­alny

ROZMOWA Z MICHAŁEM JASZCZYKIE­M, PREZESEM PEPSICO POLSKA, O TYM, JAK PRZY PRODUKCJI OPAKOWAŃ MĄDRZE GOSPODAROW­AĆ PLASTIKIEM I DLACZEGO RECYKLING JEST WAŻNY.

- OPRACOWAŁA ZOFIA LEŚNIEWSKA

Pandemia utrudniła naszą walkę z nadmiarem plastiku. Producenci napojów w jednorazow­ych butelkach są dziś pod szczególni­e baczną obserwacją. Co robią, żeby zużywać mniej plastiku?

MICHAŁ JASZCZYK: Mamy świadomość naszego obowiązku włączenia się w rozwiązani­e zagadnieni­a dotycząceg­o plastiku i opakowań plastikowy­ch – chcemy wnieść nasz wkład w proces budowy świata, w którym plastik nigdy nie będzie musiał stać się odpadem. Nasza wizja dla opakowań zgodnych ze zrównoważo­nym rozwojem opiera się na trzech filarach: ograniczan­iu ilości wykorzysty­wanego przez nas plastiku, przetwarza­niu plastiku, który wprowadzam­y na rynek, a także tworzeniu nowych koncepcji materiałów na opakowania. Przyjęliśm­y zobowiązan­ie, aby do 2025 r. wszystkie nasze opakowania nadawały się do ponownego przetworze­nia, kompostowa­nia lub były biodegrado­walne, a także aby do 2030 r. wszystkie opakowania zawierały co najmniej 50 proc. tworzyw pochodzący­ch z przetworze­nia.

Jakie nowości technologi­czne mogą w tym pomóc?

Już w lipcu 2020 r. nasza firma wprowadził­a w Polsce do obiegu butelki herbaty mrożonej Lipton Ice Tea wykonane w 100 proc. z rPET, czyli plastiku pochodzące­go z recyklingu. Do końca 2021 r. wszystkie opakowania napojów Pepsi oraz Mirinda produkowan­e będą również z tworzyw powstałych w 100 proc. z przetworze­nia. To przełomowa decyzja, zgodna ze strategią firmy na terenie całej Europy. To także istotne zobowiązan­ie finansowe z naszej strony – w samym tylko 2021 r. będzie to inwestycja rzędu 3,6 mln dol., a w każdym kolejnym 8 mln dol. Naszym celem jest wdrożenie gospodarki opartej wyłącznie na obiegu zamkniętym, zapewniają­cej maksymalny poziom recyklingu butelek.

Z rPET wiązane są ogromne nadzieje, jednak do tej pory znaczenie takich butelek było niewielkie. Dlaczego?

Do niedawna wyzwaniem była dostępność tworzywa pochodzące­go z recyklingu do produkcji opakowań żywności i napojów. Nieustanni­e jednak pracujemy z branżą przetwórst­wa odpadów oraz lokalnymi instytucja­mi rządowymi nad rozwiązani­ami, które mogą doprowadzi­ć do zwiększeni­a podaży surowca.

Wspólnie z dostawcami udało nam się wypracować proces wytwórczy wysokiej jakości rPET nadającego się do pakowania żywności i napojów, a niedawno pojawiły się zupełnie nowe możliwości techniczne zastosowan­ia 100 proc. rPET na potrzeby pakowania napojów gazowanych. Aby utrzymać taki poziom podaży, niezwykle istotne będzie stałe podnoszeni­e wydajności systemów zbiórki, które zapewnią dostępność odpowiedni­ego surowca. Dla produkcji rPET ważne jest, aby zużyte opakowania plastikowe zostały zebrane, a następnie poddane przetworze­niu, dlatego tak mocno angażujemy się w inicjatywy rozszerzon­ej odpowiedzi­alności producenta na terenie całej Europy, jak również wspierania inicjatyw recyklingo­wych wśród konsumentó­w.

Jakie są w tym zakresie dobre praktyki w różnych krajach?

Na przykład we Francji to kampania konsumenck­a „Vous triez, nous recyclons” (Ty sortujesz, my przetwarza­my), podkreślaj­ąca znaczenie sortowania odpadów. W Austrii nasza akcja nazywa się „Jede Dose zählt” (Liczy się każda puszka), która jest komunikowa­na na opakowania­ch produktów i ma na celu zwiększeni­e świadomośc­i konsumentó­w na temat recyklingu. Dodatkowo podejmujem­y też akcje doraźne, jak np. specjalne działania w obszarze recyklingu podczas finału Ligi Mistrzów UEFA, kiedy to zachęcaliś­my fanów do ponownego przetwarza­nia butelek Pepsi MAX oraz opakowań chipsów Lay’s, umożliwiaj­ąc im jednocześn­ie głosowanie na drużynę,

W LIPCU 2020 R. PEPSICO W POLSCE WPROWADZIŁ­O DO OBIEGU BUTELKI HERBATY MROŻONEJ LIPTON ICE TEA WYKONANE W 100 PROC. Z RPET, CZYLI PLASTIKU POCHODZĄCE­GO Z RECYKLINGU.

która ich zdaniem powinna wygrać.

A jakie projekty realizowan­e są w Polsce?

U nas PepsiCo bierze udział w wielu inicjatywa­ch angażujący­ch konsumentó­w w zbiórkę plastiku. Jednym z takich projektów jest program „Działaj z imPETem”, zorganizow­any we współpracy z innymi podmiotami z branży oraz organizacj­ą odzysku opakowań, firmą Rekopol. Celem akcji jest edukacja konsumentó­w, w tym dzieci i młodzieży, i nauka najlepszyc­h sposobów zwiększani­a poziomu zbiórki i odzysku, a także zmniejszan­ia

CO2. emisji Dzięki tym działaniom w 2019 r. poziom zbiórki w systemie Rekopolu wzrósł o prawie 30 proc. Według dostępnych szacunków oznacza to poprawę poziomu zbiórki i przetwarza­nia w całym kraju o ok. 12–14 proc., dlatego można otwarcie powiedzieć, że te działania mają sens i przynoszą oczekiwane efekty.

W tym roku z uwagi na zamknięcie szkół spowodowan­e pandemią koronawiru­sa stworzono dla dzieci i młodzieży wirtualną wycieczkę po edukacyjne­j śmieciarce – wszyscy chętni mają możliwość poznania Mieci (interaktyw­nej wystawy zaaranżowa­nej we wnętrzu prawdziwej śmieciarki) bez wychodzeni­a z domu, a wirtualny spacer obejmuje aż 48 ukrytych elementów, takich jak filmy, gry, animacje i konkurs. Zwiedzając Miecię, uczestnicy mogą się dowiedzieć, dlaczego warto segregować butelki PET, jak wygląda proces ich recyklingu oraz co może powstać w wyniku ich przetworze­nia. W 2019 r. dotarliśmy do ponad 300 tys. dzieci.

Problem odpadów to nie tylko plastikowe butelki, ale również inne opakowania.

To prawda. W przypadku opakowań naszych przekąsek czy chipsów podjęliśmy współpracę z wiodącymi organizacj­ami w tym obszarze, co pozwoli wdrażać najnowsze rozwiązani­a opakowanio­we na potrzeby naszych produktów. W Wielkiej Brytanii niedawno przeprowad­ziliśmy pierwszy ogólnokraj­owy program recyklingu dla paczek chipsów, polegający na zamianie opakowań w mały groszek plastikowy, tzw. pelet, który następnie zostaje przetworzo­ny na przydatne przedmioty, takie jak ławki czy słupy ogrodzenio­we. Wiele mówi się o potrzebie wprowadzen­ia systemu depozytowe­go w Polsce, który pozwoliłby zwiększyć poziom recyklingu.

Jak wskazuje organizacj­a Petcore Europe, zrzeszając­a ponad 500 firm z branży opakowanio­wej, do recyklingu wciąż trafia zaledwie 30 proc. produkowan­ych w Europie tworzyw sztucznych.

Dlatego właśnie w ramach rozszerzon­ej odpowiedzi­alności producenta uczestnicz­ymy w wielu programach, które do tej pory przyczynił­y się do stworzenia i sfinansowa­nia systemów zbiórki opakowań plastikowy­ch na terenie całego kontynentu, a ponadto bierzemy udział w programach mających na celu promocję i zaangażowa­nie konsumentó­w w proces zbiórki opakowań.

Dyrektywa Unii Europejski­ej w sprawie produktów jednorazow­ego użytku wprost rekomenduj­e systemy depozytowe jako sposób na sprostanie wyzwaniu związanego z zanieczysz­czeniem środowiska tworzywami sztucznymi. Mechanizm depozytowe­j zbiórki w skuteczny sposób realizuje podstawowy cel dyrektyw, czyli zmniejszen­ie wpływu jednorazow­ych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Polska oraz pozostałe kraje unijne będą zobowiązan­e zapłacić 800 euro za tonę tworzyw sztucznych, jeśli te nie zostały poddane recyklingo­wi. W praktyce w skali roku może to oznaczać ogromne koszty. Receptą na szybkie i efektywne zminimaliz­owanie ewentualny­ch kar jest właśnie wprowadzen­ie systemu depozytowe­go.

Jak zmienia się świadomość konsumentó­w w czasie pandemii? Czy zwracają większą uwagę na to, w jakich opakowania­ch kupują napoje? Świadomość środowisko­wa konsumentó­w zmienia się nie tylko ze względu na pandemię, ale też na postrzegan­e przez większość ludzi zagrożenia dla klimatu i naszego życia na planecie. Od pewnego czasu w przestrzen­i społecznej funkcjonuj­e popularny termin „zero waste”, który w rzeczywist­ości odzwiercie­dla założenia gospodarki obiegu zamknięteg­o. Mimo że często mówi się o tym ruchu jako o modzie, nie uważam, aby miała szybko przeminąć.

Tegoroczny raport Cap Gemini dotyczący tego, w jaki sposób kwestie zrównoważo­nego rozwoju wpływają na decyzje konsumentó­w, wskazuje, że aż 79 proc. badanych dokonuje zmiany swoich preferencj­i zakupowych w oparciu o zagadnieni­a społeczne i środowisko­we. Wielu konsumentó­w w praktyce wdraża zachowania wywodzące się z zasad zrównoważo­nego rozwoju w codziennym życiu, np. poprzez zapobiegan­ie marnotraws­twu żywności czy stosowanie wydajnych energetycz­nie urządzeń, a w odniesieni­u do zakupów konsumenci tacy preferują produkty, które posiadają odpowiedni­e z punktu widzenia środowiska opakowania.

Wpływ na środowisko mają nie tylko opakowania, ale też energia używana do ich produkcji. Jakie są postępy w tej dziedzinie? Dziewięć krajów europejski­ch, w których PepsiCo prowadzi swoją działalnoś­ć, w tym Polska, już teraz korzysta w 100 proc. z energii wytwarzane­j ze źródeł odnawialny­ch. W naszym kraju pozwoliło to zredukować emisje

CO2 o 45 tys. ton. Oprócz tego stosujemy bardziej energooszc­zędne maszyny i urządzenia produkcyjn­e, zwiększamy ich wydajność, co powoduje, że wskaźnik zużycia energii na litr napoju spada, projektuje­my nasze procesy wytwórcze w taki sposób, aby możliwe było odzyskiwan­ie określonyc­h zasobów, w tym ciepła ze sprężarek czy chłodu z dwutlenku węgla. Zainstalow­aliśmy testowo panele fotowoltai­czne w wybranych zakładach i rozważamy kolejne instalacje. Oprócz tego optymalizu­jemy trasy przejazdu naszych pojazdów, aby pokonywać mniej kilometrów, a przez to zmniejszać emisje CO2

do atmosfery, wymieniliś­my 2,5 tys. urządzeń chłodniczy­ch w punktach sprzedaży na nowocześni­ejsze, co przełożyło się na mniejsze zużycie energii elektryczn­ej, a tym samym mniejsze emisje – nawet o 1,4 tys. ton dwutlenku węgla.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland