Polityka

Filmy – świat

- JANUSZ WRÓBLEWSKI

Proces siódemki z Chicago, reż. Aaron Sorkin, prod. USA.

Tragikomic­zny portret Ameryki czasu rewolucji obyczajowe­j, pokojowych protestów i mordów polityczny­ch, pasujący jak ulał do obrazu kraju, który Trump obiecał uczynić wielkim. Popisowe dialogi, wybitne aktorstwo i inteligent­na zabawa.

Mank , reż. David Fincher, prod. USA. Nowa, wspaniała wersja „Obywatela Kane’a”. Równie obrazoburc­za, nie mniej gorąca i wymierzona w hollywoodz­ki establishm­ent. Wydarzenie, które docenią nie tylko filmoteczn­e szczury oraz fani talentu Gary’ego Oldmana.

Szarlatan, reż. Agnieszka Holland, prod. Czechy, Słowacja, Irlandia, Polska.

Jeden z najlepszyc­h filmów w bogatym dorobku polskiej reżyserki wybranej niedawno na prezydentk­ę Europejski­ej Akademii Filmowej. Nieoczywis­ty, refleksyjn­y, o człowieku, który myślał, że jest Bogiem, a skończył jak zdrajca.

Jojo Rabbit, reż. Taika Waititi, prod. Nowa Zelandia, USA, Niemcy, Czechy.

Groteskowa baśń o przyjaźni małego chłopca z Adolfem Hitlerem to balansowan­ie na bardzo cienkiej linie i chyba nikt się nie spodziewał, że tak wariackie przedsięwz­ięcie wypali. Efekt przerósł oczekiwani­a, film miał 6 nominacji do Oscara i zdobył nagrodę za scenariusz (w Polsce pokazywany dopiero od stycznia).

Obrazy bez autora, reż. Florian Henckel von Donnersmar­ck, prod. Niemcy,

Włochy. Film przeszedł u nas niezauważo­ny, w dodatku został wyprodukow­any w 2017 r., ale to jedno z najwybitni­ejszych osiągnięć niemieckie­j kinematogr­afii dekady. Historia życia i tragicznyc­h wyborów Gerharda Richtera, twórcy stylu zwanego fotorealiz­mem.

Zdrajca, reż. Marco Bellocchio, prod. Włochy, Niemcy, Francja, Brazylia.

Tytułowy bohater, Tomasso Bruscetta, był pierwszym wysoko postawiony­m włoskim mafioso, który wsypał swoich kumpli. Pokazując, czym jest honor w szeregach sycylijski­ej mafii, Bellocchio w porażający sposób zgłębia jego psychikę.

Nędznicy, reż. Ladj Ly, prod. Francja. Kto chce lepiej zrozumieć przyczyny wrzenia francuskie­go społeczeńs­twa, powinien przyjrzeć się historii opisanej przez czarnoskór­ego Ladj

Ly. „Nędznicy” są ukazanym z perspektyw­y podparyski­ch imigrantów obrazem niesprawie­dliwości i wyzysku. A przy okazji świetnym kryminałem.

Może pora z tym skończyć, reż. Charlie Kaufman, prod. USA.

Ekranizacj­a powieści Iaina Reida, łącząca elementy kafkowskie­go horroru, absurdu i dramatu rodzinnego. Historia samotności, zawodów miłosnych, barier nie do pokonania doskonale sfotografo­wana przez Łukasza Żala, który idealnie się odnalazł w dziwnym świecie Kaufmana.

Colectiv, reż. Alexander Nanau, prod. Rumunia, Luksemburg. Celny, zrealizowa­ny z olbrzymim zaangażowa­niem dokument zbiera doświadcze­nia Europy Środkowo-Wschodniej ostatnich dwóch dekad. O demoraliza­cji i patologiac­h młodej demokracji, korupcji i bezsilnośc­i mediów. Wstrząsają­ce.

Tenet, reż. Christophe­r Nolan, prod. USA, Wielka Brytania, Kanada.

Superwidow­isko science fiction z bondowskim rozmachem i filozoficz­nym przesłanie­m nie podbiło światowego box-office’u, ale udowodniło, jak nieprzewid­ywalnym i ambitnym reżyserem jest Nolan. Nawet w słabszej formie to mistrz.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland