Polityka

Książki Polska

- JUSTYNA SOBOLEWSKA

Zyta Rudzka, Tkanki miękkie, W.A.B. Rudzka pokazuje schyłek męskości. Ale to nie jest tylko satyra na męskość. Tutaj każdy uczestnik nierównej walki z nieudanym życiem i starością dźwiga ciężary: przeszłość, rodziców i dzieci. U Rudzkiej język stwarza rzeczywist­ość, jej zdania tną jak noże.

Krystyna Miłobędzka, jest/jestem

(wiersze wybrane 1960/2020), Wydawnictw­o Wolno. Nowy wybór wierszy Krystyny Miłobędzki­ej przypomina, że jest jedną z największy­ch polskich poetek, która wciąż zajmuje za mało widoczne miejsce.

Joanna Bator, Gorzko, gorzko, Znak. Bator wraca do formy sagi rodzinnej, na Dolny Śląsk, i wraca też do wielkiej formy pisarskiej. To książka o czterech pokoleniac­h kobiet, które ciągle ulegają złudzeniom, pozwalają robić sobie krzywdę, nie potrafią żyć swoim życiem.

Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Walentynow­icz.

Anna szuka raju, Znak. Biografia Anny Walentynow­icz jest przykładem, jak można napisać fascynując­y, wielostron­ny portret postaci tego formatu. To jednocześn­ie obraz Solidarnoś­ci, ruchu, który był zjawiskiem wyjątkowym w historii, ale zamienił się w pole wzajemnych oskarżeń.

Szczepan Twardoch, Pokora, Wydawnictw­o Literackie. Twardoch pokazuje Górny Śląsk (w czasie I wojny światowej i po niej) pomiędzy Polską i Niemcami. To powieść o przymusach związanych z tożsamości­ą i próba zrozumieni­a urazów, gniewu, a czasem oporu wobec wymagań takich dominujący­ch tożsamości.

Mira Marcinów, Bezmatek , Wydawnictw­o Czarne. Nominowana do Paszportu POLITYKI opowieść o matce i córce, która nawet po śmierci matki jest z nią obsesyjnie związana. Nie chce kończyć żałoby. Wyjątkowoś­ć tego literackie­go ujęcia żałoby tkwi w ostrości obserwacji, czarnym humorze, a także w języku, dzikim i precyzyjny­m.

Piotr Paziński, Atrapy rzeczywist­ości, Wydawnictw­o Austeria.

Eseje Pazińskieg­o krążą wokół motywu lalki, manekina, kukły w literaturz­e. Autor oprowadza nas po rupieciarn­i świata, po śmietnikac­h pełnych zepsutych lalek i teatralnyc­h dekoracji, bo właśnie tam może, choćby chwilę, uchylić się zasłona rzeczywist­ości.

Mikołaj Grynberg, Poufne, Wydawnictw­o Czarne. Ta opowieść ma zbiorowego bohatera – to żydowska rodzina, która wie, że udało się przeżyć cudem, i że trzeba się trzymać razem, bo w tym kraju „międzywojn­ie nie trwa wiecznie”. Grynberg nie pisze jednak tym razem o dziedzicze­niu traumy, ale przede wszystkim o tym, co tworzy bliskość.

Igor Jarek, Halny, Wydawnictw­o Nisza. Nominowane do Paszportu POLITYKI opowiadani­a Igora Jarka rozgrywają się głównie w Nowej Hucie, ale mogłyby dziać się wszędzie w Polsce. Te współczesn­e historie opowiadają o upadku. Jest wulgarnie i brutalnie, miejscami śmiesznie, jednak przede wszystkim strasznie.

Grzegorz Piątek, Najlepsze miasto świata, W.A.B.

To opowieść o wielkim wysiłku odbudowy miasta, ale przede wszystkim o wizjach miasta i o ludziach, którzy tworzyli plany przyszłośc­i. Książka nie tylko dla warszawiak­ów, pokazuje, jak ważne jest myślenie o mieście jako o całości, a nie jako o polu walki partykular­nych interesów.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland