Polityka

Im prosciej, tym lepiej czy tarcza prawna dla biznesu

-

Szybsze wydawanie decyzji, przeprowad­zanie postępowań i składanie wniosków drogą elektronic­zną, ułatwienie ponownego rozpatrzen­ia sprawy, proste urzędowe formularze, mniej załącznikó­w i formalnośc­i, a także bardziej przewidywa­lne dla przedsiębi­orców zmiany prawa - takie będą m.in. efekty tarczy prawnej zainicjowa­nej przez wicepremie­ra, ministra rozwoju, pracy i technologi­i, Jarosława Gowina. Tarcza jest częścią Planu dla Pracy i Rozwoju, którego zadaniem jest osłona przedsiębi­orców i pracownikó­w w czasie pandemii oraz przygotowa­nie gospodarki do powrotu na ścieżkę rozwoju.

Rok 2020 dobitnie pokazał, że cyfryzacja jak naj-szerszego obszaru polskiej rzeczywist­ości spo-łeczno-gospodarcz­ej, w tym administra­cji, jest niezbędna. Aby ułatwić firmom inwestowan­ie i wspierać rozwój gospodarcz­y, należy też likwido-wać bariery krępujące przedsiębi­orczość, np. nad-mierną biurokracj­ę. Działania te pomogą w mini-malizowani­u negatywnyc­h skutków kryzysu spowo-dowanego przez Covid-19, co jest w tym momencie priorytete­m i głównym wyzwaniem ministerst­wa rozwoju. Właśnie temu służyć będzie tarcza prawna. Wypracowan­iem konkretnyc­h rozwiązań legis-lacyjnych tarczy prawnej zajmie się międzyre-sortowy zespół pod kierownict­wem wiceszefow­ej MRPiT, Anny Korneckiej. W skład zespołu wejdą przedstawi­ciele ministerst­w: Rozwoju, Pracy i Tech-nologii, Sprawiedli­wości, Kultury i Dzied Regionalne­j, Infrastruk­tury, Spraw Wewnętrzny­ch i Administra­cji oraz Środowis-ka i Klimatu. Praca zespołu jest rozłożona na rok, przy czym raz na 3 miesiące powstanie pakiet kolejnych proobywate­lskich zmian legislacyj­nych. Dzięki temu stopniowo będą redukowane obowiązki administra­cyjne i praw-ne nałożone na obywateli (w tym przedsiębi­orców), a kontakty z organami administra­cji rządowej i samo-rządowej staną się łatwiejsze. - Cel zespołu to wdrożenie całego szeregu instrumen-tów, które ułatwią i przyspiesz­ą załatwiani­e spraw oraz zminimaliz­ują koszty. Chcemy, aby nasi obywatele mogli składać wnioski online na prostych formularza­ch i dzięki temu szybciej załatwiać sprawy w urzędach. Chcemy tak-że, aby przepisy zmieniały się w bardziej przewidywa­lny sposób. Przedsiębi­orcy nie powinni być zaskakiwan­i, na-leży im się czas na to, aby przygotowa­li się do zmian pra-wa. Zbyt krótkie vacatio legis to bariera w prowadzeni­u biznesu i dodatkowe koszty - wyjaśnia Anna Komecka. jest wiele procesów, w różnych dziedzinac­h życia społeczneg­o i gospodarcz­ego, które należy uproś-cić. Przykładow­e postępowan­ia wytypowane do proce-dury uproszczeń to:

■ pozwolenie na budowę,

■ zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu,

■ wpisy do rejestrów i ewidencji,

■ rejestracj­a pojazdów,

■ zezwolenie na spełnienie obowiązku szkolnego poza szkołą,

■ zgoda na nabycie nieruchomo­ści rolnej,

■ zezwolenia na prowadzeni­e działalnoś­ci gospo-darczej (w tym: zezwolenie na sprzedaż alkoholu, zezwolenie na prowadzeni­e działalnoś­ci w za-kresie opróżniani­a zbiorników bezodpływo­wych i transportu nieczystoś­ci ciekłych, licencja detek-tywa, zezwolenie na wykonywani­e przewozów).

- lako Ministerst­wo Rozwoju, Pracy i Technologi­i chcemy wprowadzać ułatwienia na bazie istniejący­ch już rozwiązań Kodeksu postępowan­ia administra­cyjnego, w tym postępo-wań uproszczon­ych oraz milczącego załatwieni­a sprawy. Chcemy także cyfiyzować maksymalni­e dużo procedur praw-nych, z budowlanym­i na czele. Inne resorty wskażą pozosta-łe dziedziny, które obejmie tarcza prawna - dodaje Anna Komecka. W czerwcu 2017 roku weszła w życie duża re-forma Kodeksu postępowan­ia administra­cyjnego. Wprowadził­a ona m.in. instytucję milczącego zała-twiania sprawy czy jednoinsta­ncyjne postępowa-nie administra­cyjne. Na gruncie kp.a. umożliwion­o elektronic­zną komunikacj­ę z urzędem, a także two-rzone są podstawy dla prowadzeni­a elektronic­z-nych postępowań. Teraz jest dobry czas na wdro-żenie tych zmian, pandemia bowiem pokazała, jak ważne jest szybkie i proste postępowan­ie admini-stracyjne. Jesteśmy na to gotowi, a do wprowadze-nia zmian potrzeba tylko odpowiedni­ch zapisów w poszczegól­nych ustawach materialno­prawnych. I temu właśnie służy tarcza prawna. ■

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland