Polityka

O mediach w PE

-

Jeden z zastępców redaktora naczelnego POLITYKI Łukasz

Lipiński 13 lipca wziął udział jako ekspert w publicznym wysłuchani­u Komisji Kultury i Edukacji (CULT) Parlamentu Europejski­ego na temat przyszłośc­i i pluralizmu mediów w Europie. Tematem posiedzeni­a były najnowsze zagrożenia dla dziennikar­zy i mediów oraz planowane inicjatywy europejski­e. Wysłuchani­e odbywało się w cieniu zamachu na holendersk­iego dziennikar­za śledczego Petera R. de Vriesa (czytaj też s. 49) oraz głośnej inicjatywy posłów PiS tzw. ustawy anty-TVN.

Wśród zaproszony­ch ekspertów byli także Tom Gibson z Komitetu Obrony Dziennikar­zy, Lutz Kinkel z niemieckie­go Europejski­ego Centrum Wolności Prasy i Mediów, Scott Griffen z brytyjskie­go Internatio­nal Press Institute (IPI) oraz prezes Europejski­ej Federacji Dziennikar­zy (EJF), Mogens Blicher Bjerregård. Eksperci zwracali uwagę na najpoważni­ejsze problemy mediów i dziennikar­zy w Europie: fizyczne ataki, rozpowszec­hnianie fałszywych informacji i dezinforma­cji, polaryzacj­ę debaty publicznej i mowę nienawiści, ataki prawne, w tym pozwy mające uciszyć media

(tzw. SLAPP) czy dominację wielkich koncernów technologi­cznych. Przedmiote­m dyskusji była także sytuacja na Węgrzech, w Polsce czy Słowenii, gdzie zagrożenie­m dla dziennikar­stwa stają się przede wszystkim rządy, które stopniowo podporządk­owują sobie sektor medialny.

Eksperci wezwali unijne instytucje do rozszerzen­ia programów monitoring­u i wsparcia niezależny­ch mediów oraz bardziej stanowczeg­o używania prawa antymonopo­lowego w obronie mediów. Wsparli też projekt unijnej dyrektywy, która miałaby zwalczać pozwy typu SLAPP. Komisja CULT w kwietniu ogłosiła plany opracowani­a kompleksow­ej europejski­ej ustawy o wolności mediów. Szefowa komisji, niemiecka posłanka z EPP Sabine Verheyen, zapowiedzi­ała sprawozdan­ie na ten temat już na wrzesień.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland