Polityka

Odszedł prof. Janusz Kramarek

- KOLEŻANKI I KOLEDZY Z POLITYKI

Zgłębokim smutkiem przyjęliśm­y wiadomość, że tuż przed swoimi 92. urodzinami odszedł od nas prof. dr hab. Janusz Kramarek, który przez 17 lat był członkiem Kapituły Profesorsk­iej Nagród Naukowych POLITYKI. Prof. Kramarek wykładał archeologi­ę i historię sztuki w ASP we Wrocławiu. Był członkiem zarządu Stowarzysz­enia Tradycji Orężnych i Myśli Obronnej. Jako działacz Stronnictw­a Demokratyc­znego był także redaktorem i publicystą jego „Biuletynu” wydawanego w latach 1992–2004 we Wrocławiu. W Kapitule naszych Nagród Profesor oceniał zgłoszenia ze sztuk pięknych, archeologi­i oraz architektu­ry; żaden z naszych jurorów nie miał tak szerokiego wachlarza dziedzin pod swoją opieką.

W czerwcu 2018 r., kiedy żegnał się, kończąc pracę w Kapitule, napisał do naszej redakcji: „U progu 90-ciu lat życia nadszedł dla mnie czas koniecznoś­ci wycofania się z członkostw­a w Kapitule Profesorsk­iej POLITYKI, przyznając­ej corocznie nagrody stypendial­ne młodym naukowcom. Po 17 latach uczestnict­wa w Kapitule moje odejście ma jedyną tylko przyczynę: dolegliwoś­ci zdrowotne – stosowne do mojego wieku. Pragnąłem też odejść w pełni jeszcze sprawności intelektua­lnej. Uczestnict­wo w Kapitule było dla mnie zawsze piękną przygodą naukową. Moje odejście – cicho i »po angielsku« jest dla mnie smutną decyzją. (…) Kultura naszych spotkań mogłaby być wzorcem dla innych gremiów w nauce. Ten wysoki poziom naszej Kapituły osiągnęliś­my dzięki jej Przewodnic­zącemu Prof. Tomaszowi Szapiro, z którym zawsze miałem jak najlepsze relacje.

Porównywal­ny dla naszego zespołu może być np. zespół uczonych, który w ubiegłym wieku przygotowa­ł i zrealizowa­ł zdobycie Księżyca. Jest to osąd subiektywn­y, ale jako archeolog pasjonował­em się relacjami z tego wydarzenia krok po kroku, a potem w publikacja­ch z archeologi­i pisałem, że archeolog może być niezbędny w takich akcjach w kosmosie. Taki jest też nasz zespół Kapituły, który swym laureatom otwiera drogę do podobnych rangą osiągnięć naukowych – własnych lub swych uczniów i następców. Niektórzy laureaci pozostając­y ze mną w kontakcie twierdzą, że otrzymanie nagrody stypendial­nej POLITYKI uważane jest w środowiska­ch naukowych za polskiego Nobla dla młodych naukowców”.

Pan Profesor do końca był związany z naszą redakcją, Kapitułą i swoimi laureatami, pamiętając o nas i życząc nam wszystkim jak najlepiej. My także będziemy Go mieć w swojej pamięci – jako pogodnego, pełnego optymizmu i życzliwośc­i Przyjaciel­a.

Synowi Janowi i całej Rodzinie oraz bliskim Pana Profesora składamy wyrazy głębokiego współczuci­a.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland