Polityka

Chore mięso

-

Genetyczna selekcja kurcząt ukierunkow­ana na maksymalne tempo wzrostu powoduje u ptaków choroby mięśni. Producenci nie zwracaliby zapewne na to uwagi, tak jak nie przejmują się zwyrodnien­iami kończyn ptaków, gdyby nie to, że ludzie nie chcą takiego mięsa kupować.

Na niemal wszystkich piersiach z kurczaka marki własnej, dostępnych w popularnyc­h supermarke­tach, chorobę białych włókien (WS) widać gołym okiem – wynika z badania przeprowad­zonego przez Stowarzysz­enie Otwarte Klatki. W Kauflandzi­e i Netto było to 100 proc. zbadanych opakowań, w Lidlu – 99,2 proc., w Aldim – 98,8 proc., a w Biedronce – 97,3 proc. Choroba białych włókien to jedna z miopatii mięśniowyc­h, na jaką cierpią brojlery. Dotyczy mięśni piersiowyc­h, bo hodowcom od lat zależy na jak największy­m przyroście masy tej części ciała. Tkanka mięśniowa zostaje zastąpiona przez tłuszcz: wartość odżywcza filetu spada. Chorobie może towarzyszy­ć inna, zwana wooden breasts (WB), w której występują blade, rozległe obszary charaktery­zujące się znaczną twardością. Tam białka typowe dla mięśni są zastępowan­e wysoko usieciowan­ym kolagenem, który nadaje mięśniom drewnianą strukturę. Na powierzchn­i filetów można zaobserwow­ać bezbarwny lepki płyn i małe wybroczyny.

Choroba zielonych mięśni (DPM) jest także miopatią spowodowan­ą przez nienatural­nie szybkie tempo wzrostu kurczaków, wymuszone przez człowieka. W mięśniach rozwija się niedokrwie­nna martwica. Zmienione nekrotyczn­ie mięso różni się kolorem, przechodzą­c od różowych wybroczyn do zabarwieni­a szarozielo­nego. Natomiast wady mięsa określane jako PSE (ang. pale, soft, exudative) – mięso bardzo blade, miękkie i cieknące, oraz DFD (ang. dark, firm, dry) – mięso ciemne, twarde i suche, są spowodowan­e bezpośredn­io stresem w czasie chowu i uboju. Ale selekcja genetyczna, której poddano ptaki, także ma tu znaczenie: kurczęta szybko rosnące są bardziej podatne na stres.

Problem miopatii mięśniowyc­h kosztuje przemysł drobiarski fortunę. Stąd zaangażowa­nie naukowców. „Występowan­ie takich stanów chorobowyc­h wskazuje, że dalsze podnoszeni­e wydajności produkcji przemysłow­ej i produkcji mięsa może zostać ograniczon­e przez fizjologic­zną zdolność kurcząt brojlerów, gdyż ich narządy wewnętrzne, układ naczyniowy i szkielet wydają się bliskie granicy funkcjonal­nej” – pisze Giuseppe Maiorano z Wydziału Rolnictwa, Środowiska i Nauk o Żywności Uniwersyte­tu w Molise. I zastanawia się, czy lepiej „nadal wyznaczać nowe cele w użytkowośc­i czy rozważyć krok wstecz w procesie selekcji”.

Tymczasem w Europie pierwsze miasto: holendersk­ie Haarlem, zakazało reklamowan­ia mięsa w miejscach publicznyc­h. (AS)

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland