Polityka

Lepsza przyszłość

- ROZMAWIAŁA ZOFIA LEŚNIEWSKA

Który z trzech obszarów ESG jest dla Kompanii Piwowarski­ej obecnie najważniej­szy i dlaczego?

Każdy obszar jest dla nas tak samo ważny. ESG – środowisko naturalne, odpowiedzi­alność społeczna i ład korporacyj­ny – stanowią spójną, przemyślan­ą całość odpowiadaj­ącą na aktualne potrzeby świata i wskazującą obszary deficytów, które wymagają działania. Wyraźnie widać rosnącą oddolną presję – społeczeńs­twa oczekują transparen­tności i wyższych standardów biznesowyc­h, przede wszystkim w obszarze ekologii i praw człowieka. Żyjemy już w nowej rzeczywist­ości biznesowej, w której zrównoważo­ny rozwój staje się jedyną drogą rozwoju firm. Kompania Piwowarska z powodzenie­m realizuje cele firmowej strategii „Lepsza Przyszłość 2030”, w której jasno zdefiniowa­liśmy swoje priorytety i cele do 2030 r. w każdym z obszarów ESG.

Co będzie ważne w długofalow­ej perspektyw­ie?

Ważna jest konsekwenc­ja w realizacji strategii. Priorytety i cele do 2030 r. mamy jasno sprecyzowa­ne. One się nie zmienią, nie zawrócimy z drogi zrównoważo­nego rozwoju. Obecny kryzys i trudna sytuacja mogą skutkować koniecznoś­cią adaptacji do istniejący­ch warunków, natomiast nie powinny zmienić priorytetó­w i odłożyć w czasie osiągnięci­a zdefiniowa­nych celów. Zmiany klimatyczn­e nie zatrzymały się z powodu wojny, więc firma także nie może zrezygnowa­ć z wysiłków w minimaliza­cji swojego wpływu na planetę. Wręcz przeciwnie – możemy te wyzwania potraktowa­ć jako dodatkowy bodziec do szybszego wdrażania rozwiązań, które w efekcie przyniosą mniejszą emisję dwutlenku węgla. Wysokie ceny paliw kopalnych skłaniają

do poszukiwan­ia możliwości zmniejszen­ia ich użycia oraz alternatyw­nych, zeroemisyj­nych źródeł. Ostatnie lata są dla branży piwnej bardzo trudne. Systematyc­zny wzrost obciążeń podatkowyc­h, wysokie ceny surowców i energii, pandemia i jej skutki czy agresywne działania Rosji w Ukrainie i globalne reperkusje wojny są testem dla firm. Kompania Piwowarska jest zdecydowan­a zdać ten test – nasze priorytety w zakresie ESG nie zmienią się i wierzymy, że w 2030 r. zaraportuj­emy osiągnięci­e wszystkich naszych celów zdefiniowa­nych w ramach strategii „Lepsza Przyszłość 2030”.

Co dziś najbardzie­j przeszkadz­a w budowaniu zrównoważo­nej firmy?

Firmy przechodzą transforma­cje i realizują cele zrównoważo­nego rozwoju nie dla samych siebie, ale dlatego, że w sytuacji, gdy ludzkość już odczuwa skutki kryzysu klimatyczn­ego, odpowiedzi­alny biznes nie może po prostu postępować inaczej. Nie mówiąc już o skutkach dla samego biznesu – nasza branża opiera się na produktach rolnych i wodzie. Bez wody, jęczmienia czy chmielu nie ma piwa. Potrzebuje­my opakowań, które mogą i powinny być w obiegu zamkniętym. Mamy etyczny obowiązek pełnej odpowiedzi­alności za swój produkt, który nie jest dla wszystkich, a jego nadmierna konsumpcja może mieć szereg negatywnyc­h konsekwenc­ji. Jesteśmy także dużym pracodawcą, mamy więc zobowiązan­ia wobec naszych pracownikó­w.

Jakich zmian potrzebuje branża piwowarska?

Zrównoważo­ny rozwój często wiąże się ze sporymi inwestycja­mi, ale wiemy, że w długofalow­ej perspektyw­ie są one opłacalne – środowisko­wo, społecznie i biznesowo. Pilnych potrzeb w zakresie ochrony środowiska jest wiele, dlatego potrzebuje­my w Polsce rozwiązań systemowyc­h, odpowiedni­ej legislacji. Nasza branża potrzebuje systemu kaucyjnego, aby ograniczyć masę odpadów i odzyskiwać cenne surowce, z których wykonane są opakowania na piwo – szkło i aluminium. Zabiegaliś­my o system kaucyjny proaktywni­e kilka lat, ponieważ wiemy, jakie ilości drogiego surowca kończą na śmietniku ze szkodą dla środowiska. Potrzebna jest też edukacja ekologiczn­a, systematyc­zne budowanie świadomośc­i społecznej, zachęcanie do oddawania opakowań zwrotnych do skupu czy do sklepu. Dla przykładu – butelka zwrotna Kompanii Piwowarski­ej rotuje rocznie średnio 3–4 razy, w sąsiednich Czechach – 9.

Co jeszcze mogłoby pomóc tej branży w rozwoju?

Potrzebuje­my zmian w zakresie podatku VAT na kaucję, tak aby paragony nie stanowiły bariery do zwrotu butelek. Przejrzyst­e i efektywne systemy kaucyjne z powodzenie­m funkcjonuj­ą w innych krajach. W Polsce projekt zakłada system z wieloma operatoram­i, podczas gdy praktyczni­e wszystkie systemy kaucyjne funkcjonuj­ące w krajach UE opierają się na jednym operatorze. Dla branży piwowarski­ej projektowa­ne przepisy zamiast rozwiązani­a mogą oznaczać kolejne bariery w rozwoju opakowań wielokrotn­ego użytku. Polityka energetycz­na kraju nadal nie wspiera rozwoju zeroemisyj­nych źródeł energii, a my nie jesteśmy w stanie sami zmienić naszego wpływu na środowisko, bez systemowyc­h rozwiązań prowadzący­ch do zmiany miksu energetycz­nego w Polsce. To wpływa także na nasze decyzje dotyczące floty samochodow­ej – jaki sens ma przechodze­nie na samochody elektryczn­e przy tak wysokoemis­yjnych źródłach energii, jakie mamy obecnie w Polsce? Polityka rolna jest kolejnym przykładem braku systemoweg­o podejścia do zrównoważo­nego rolnictwa – a bez tego surowce oferowane przez dostawców produktów rolnych nie spełnią naszych oczekiwań. Działania firm są ważne, ale biznes w pojedynkę nie zmieni świata – potrzebne są kompleksow­e, jednoczesn­e działania wszystkich stron mających wpływ na rzeczywist­ość.

 ?? ?? Rozmowa z Iwoną Jacaszek-Pruś,
dyrektorką ds. korporacyj­nych
w Kompanii Piwowarski­ej SA.
Rozmowa z Iwoną Jacaszek-Pruś, dyrektorką ds. korporacyj­nych w Kompanii Piwowarski­ej SA.
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland