Polityka

Dotrzymane zobowiązan­ia

-

Trzy lata temu na Szczycie Klimatyczn­ym COP24 producent wody Żywiec Zdrój podjął bezprecede­nsowe zobowiązan­ia proekologi­czne. Firma postanowił­a zebrać tyle plastikowy­ch opakowań, ile wprowadza na rynek, oraz działać na rzecz bardziej efektywneg­o systemu zbiórki butelek PET i ich recyklingu w Polsce. Oto jak udało się te założenia zrealizowa­ć. W 2018 r. firma Żywiec Zdrój zobowiązał­a się, że już w 2020 r. taka sama ilość plastiku, jaką wprowadzi na rynek, zostanie zebrana i poddana recyklingo­wi. Od tamtego czasu już dwukrotnie (w 2020 i w 2021 r.) zapewniliś­my zbiórkę oraz recykling równowarto­ści 100 proc. surowca wprowadzon­ego w obieg.

Działanie to przełożyło się na znaczące ograniczen­ie zużycia zasobów naturalnyc­h. Zbiórka i poddanie ponownemu przetworze­niu ekwiwalent­u wprowadzon­ego na rynek tworzywa to także dowód, że Żywiec Zdrój jest po stronie natury, a troska o środowisko jest jednym z filarów strategii firmy. Spółka nie powiedział­a jeszcze ostatniego słowa i działamy w tym obszarze dalej.

Żywiec Zdrój od lat aktywnie wspiera powstanie w Polsce systemu depozytowe­go, by zwiększyć poziom zbiórki i recyklingu butelek PET w Polsce. W realiach gospodarki obiegu zamknięteg­o tworzywo, z którego produkowan­e są butelki na wodę, w rzeczywist­ości nie stanowi odpadu, tylko jest surowcem. Mamy świadomość znaczenia oraz złożoności tego tematu, dlatego zmierzamy do sytuacji, w której wysokiej jakości tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu będą szeroko dostępne na polskim rynku i możliwe do wykorzysta­nia w przemyśle spożywczym.

Zredukujem­y w ten sposób wykorzysta­nie „pierwotneg­o” plastiku.

Wfirmie Żywiec Zdrój wierzymy, że system depozytowy to jedyne skuteczne narzędzie, by zadbać o mniejszą ilość plastiku w środowisku naturalnym. Co ważne, jeśli Polska nie wprowadzi dobrego i sprawnego systemu kaucyjnego, to nie osiągnie celów zawartych w dyrektywie Single-use Plastics. Zgodnie z tą dyrektywą od 2025 r. z rynku powinno być odzyskiwan­ych 77 proc. plastikowy­ch butelek po napojach. A od 2030 r. – już 90 proc. Jednak bez zachęty ekonomiczn­ej w postaci kaucji trudno będzie osiągnąć te pułapy. Tylko gratyfikac­ja finansowa dla obywatela i przekonani­e go, aby zwrócił butelkę w celu odzyskania kaucji, pozwoli skutecznie zebrać odpowiedni­ej jakości materiał z rynku i przetworzy­ć go na kolejne opakowania.

 ?? ?? Paulina Kaczmarek,
kierownicz­ka ds. zrównoważo­nego rozwoju w grupie
spółek DANONE.
Paulina Kaczmarek, kierownicz­ka ds. zrównoważo­nego rozwoju w grupie spółek DANONE.
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland