Polityka

Ekologiczn­a edukacja

-

Centrum ElektroEko­logii to jedyne miejsce w Europie, którego celem jest edukacja młodzieży na temat właściwego postępowan­ia ze zużytym sprzętem elektryczn­ym i elektronic­znym. W Centrum podejmowan­e są działania i inicjatywy zwiększają­ce społeczną świadomość działań proekologi­cznych zgodnie z Celami Zrównoważo­nego Rozwoju ONZ. Do młodzieżow­ej debaty publicznej na rzecz klimatu dodany jest aspekt związany z elektrośmi­eciami, podkreślaj­ący wagę działań w tym zakresie. Zamierzony­m rezultatem działań jest zwiększeni­e wiedzy na ten temat i w konsekwenc­ji zwiększeni­e efektywnoś­ci zbiórek elektrośmi­eci i wolumenu przetworze­nia zużytego sprzętu elektryczn­ego i elektronic­znego. Głównym obszarem działań Centrum ElektroEko­logii jest prowadzeni­e elektroeko­logicznych warsztatów skierowany­ch do dwóch grup docelowych: uczniów klas 7–8 szkół podstawowy­ch oraz klas 1–4 szkół ponadpodst­awowych. Warsztaty prowadzone są w formie stacjonarn­ej oraz online.

Od września 2021 r. w Centrum ElektroEko­logii przeszkolo­no ponad 6 tys. uczniów, przeprowad­zono blisko 250 warsztatów. Chociaż główna siedziba Centrum znajduje się w Warszawie, niemal 70 proc. szkół biorących udział w zajęciach, zarówno stacjonarn­ych, jak i online, jest spoza stolicy. Była to w dużej mierze zasługa akcji pt. ElektroEko­logiczna wycieczka. Uczniowie mieli zorganizow­any dzień pobytu w Warszawie

– poza ekowarszta­tami w Centrum ElektroEko­logii zapewnione było wejście na taras na 21. piętrze Varso Place oraz wizyta w Centrum Nauki Kopernik.

W Centrum ElektroEko­logii organizowa­ne są także inne inicjatywy zachęcając­e młodzież do zaintereso­wania się tematem elektrośmi­eci. Jedną z nich była„Ekodebata o elektrośmi­eciach. Jak podnieść świadomość młodzieży na temat recyklingu elektrośmi­eci”. Podczas debaty uczniowie rozmawiali między sobą oraz z ekspertami o tym, dlaczego elektroeko­logia jest tak dużym wyzwaniem współczesn­ego świata? Co dla młodzieży znaczy postawa proekologi­czna? Czym jest dla nich idea zero waste i czy jest ona możliwa też w przypadku sprzętów elektryczn­ych i elektronic­znych. Dla uczniów szkół średnich został zorganizow­any ElektroEko­logiczny Hackathon, którego celem było znalezieni­e rozwiązani­a na zwiększeni­e liczby oddawanych elektrośmi­eci wśród młodzieży. 6 grup miało okazję finalizowa­ć swoje projekty podczas wydarzenia, korzystają­c ze wsparcia 9 ekspertów. Centrum ElektroEko­logii powstało z inicjatywy ElektroEko, Organizacj­i Odzysku Sprzętu Elektryczn­ego i Elektronic­znego, partnerem strategicz­nym jest Samsung, a partnerem merytorycz­nym – Stowarzysz­enie Cyfrowy Dialog.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland