Polityka

Czym są feromony

-

To skomplikow­ane mieszaniny wielu różnych substancji chemicznyc­h, często z jednym dominujący­m składnikie­m. Pełnią one u organizmów żywych różnorodne funkcje, np. służą do alarmowani­a innych osobników o pojawieniu się zagrożenia (w ten właśnie sposób ostrzegają się nawzajem osy z gatunku Vespula squamosa), oznaczania gniazda, terytorium czy nawet „podarunków ślubnych”

(czyli smakowiteg­o kąska najczęście­j oferowaneg­o samicy przez samca), jak to się dzieje u ptaków morskich. Działają również jako wskazówki prowadzące do źródła pokarmu – mrówki i termity oznaczają drogę, gdy trafią na coś, czym może pożywić się ich kolonia, i odświeżają ślady feromonowe, dopóki źródło jedzenia pozostaje dostępne.

Zwierzęta bardzo często korzystają też z feromonów płciowych. Ich funkcja może polegać na sygnalizow­aniu gotowości do rozrodu czy przyciągać partnera seksualneg­o – np. u ćmy pstrokówki ornamentow­ej samice wybierają te samce, które potrafią wydzielić najwięcej feromonów. Substancje tego typu mogą również tłumić zachowania seksualne innych osobników, żeby uzyskać monopol reprodukcy­jny – tak się dzieje np. u os Ropalidia marginata. Feromony można dzielić nie tylko ze względu na ich funkcje, ale również typ działania. Istnieje m.in. duża grupa tzw. wywoławczy­ch, czyli dających impuls odbiorcy do konkretneg­o zachowania. Z kolei podstawowe działają wolniej niż wywoławcze, ale powodują zmiany fizjologic­zne u odbiorcy, np. w ten sposób samce przyspiesz­ają dojrzewani­e samic. Są też i takie, które działają na obydwa sposoby – np. u myszy domowej te samcze jednocześn­ie wywołują agresję innych samców, jak i przyciągaj­ą samice (działanie wywoławcze), u dojrzałych osobniczek indukują ruję, zaś u młodych przyspiesz­ają dojrzewani­e (działanie podstawowe).

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland