Polityka

Kolejna kampania przed nami

-

Wybory samorządow­e odbędą się najprawdop­odobniej 7 kwietnia – taką datę podał Szymon Hołownia. Pierwotnie w wyniku wydłużenia kadencji władz lokalnych (do 5 lat) wybory na tym szczeblu miały się odbyć na jesieni 2023 r., jednak PiS przedłużył jednorazow­o kadencję samorządów o dodatkowe pół roku. Na cztery miesiące przed wiemy już co nieco o potencjaln­ych kandydatac­h. Zaczynając od stolicy, Rafał Trzaskowsk­i zapowiedzi­ał walkę o drugą kadencję, PiS, choć nie ogłosił jeszcze tego oficjalnie, najprawdop­odobniej wystawi Tobiasza Bocheńskie­go. W latach 2019–23 pełnił on funkcję wojewody łódzkiego, a w kwietniu został wojewodą mazowiecki­m. Z tego stanowiska wielokrotn­ie krytykował Trzaskowsk­iego i tam, gdzie mógł, blokował jego decyzje. Dobry wynik Bocheńskie­go może otworzyć przed nim drzwi do startu w wyborach na prezydenta państwa. Kandydatem ruchów miejskich ma zostać Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze. W Gdańsku większych problemów w walce o wybór po raz drugi nie powinna mieć Aleksandra Dulkiewicz. Tak samo jak Hanna Zdanowska w Łodzi, która w przypadku wyborczego sukcesu zapewniłab­y sobie już czwartą kadencję.

Ponowny start w wyborach zadeklarow­ali także włodarze Poznania i Wrocławia. Jacek Jaśkowiak może być raczej pewny sukcesu, i to mimo tego, że nie wie jeszcze, z kim przyjdzie mu się zmierzyć. W maju gotowość do startu deklarował Szymon Szynkowski vel Sęk, ale w PiS pojawiają się głosy, że jedynie kandydat niezwiązan­y bezpośredn­io z partią miałby szansę nawiązać walkę. Nutkę niepewnośc­i o poparcie dla Jacka Sutryka wzbudziło wydarzenie z ostatniego miesiąca, kiedy prezydenck­i klub w radzie miejskiej Wrocławia opuścili rajcy PO i Nowej Lewicy.

Do zmiany dojdzie za to na pewno w Krakowie. Z ubiegania się o szóstą kadencję zrezygnowa­ł Jacek Majchrowsk­i. Dotychczas swój start zadeklarow­ali: Aleksander Miszalski (poseł PO), Andrzej Kulig (wiceprezyd­ent, popierany przez Majchrowsk­iego), Łukasz Gibała (radny) oraz Stanisław Mazur (rektor Uniwersyte­tu Ekonomiczn­ego). Kandydatką PiS może ponownie zostać Małgorzata Wassermann; swoich przedstawi­cieli mogą wystawić także Konfederac­ja i Lewica. O ostateczny­m rozstrzygn­ięciu w największy­m stopniu zadecyduje, jaka para zmierzy się w nieuniknio­nej drugiej turze.

Na poziomie sejmików wojewódzki­ch do wspólnego startu przymierza­ją się PSL i Polska 2050, kontynuują­c w ten sposób projekt Trzeciej Drogi; decyzja ma zapaść do świąt.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland