Polityka

Zełenski u Bidena

- MAREK ŚWIERCZYŃS­KI

Jedenastu głosów zabrakło w Senacie USA, by przyjąć prezydenck­i pakiet wsparcia dla Ukrainy i na inne potrzeby bezpieczeń­stwa. Nie pomógł alarm Pentagonu, że napoczęty został ostatni miliard dolarów na finansowan­ie dostaw amunicji, ani apel Joe Bidena, że jeśli Ukraina nie powstrzyma Putina, to będą musieli zrobić to amerykańsc­y żołnierze. Ale z misją w Waszyngton­ie jest właśnie Wołodymyr Zełenski, i jeśli to zaproszeni­e traktować wedle reguł dyplomacji, to można mieć nadzieję na przełom. Kongres ma od przyszłego tygodnia wolne, a bez jego zgody dotychczas­owy schemat pomocy USA się skończy. Dlatego żona prezydenta Ołena Zełenska mówi w BBC, że brak amerykańsk­ich funduszy to dla Ukrainy „śmiertelne zagrożenie”. W Stanach do tej pory górę brała partyjna polityka, w której nie chodzi wcale o Rosję, tylko o prezydentu­rę – zdaniem części Republikan­ów Biden bardziej skupia się na Ukrainie niż na ochronie granicy USA. Dlatego im bliżej wyborów, tym bardziej politycy nie chcą iść pod prąd nastrojom, a te nie są korzystne. Pomimo nakreślone­go przez Bidena widma wojny w USA spada obawa, co udokumento­wał sondaż Pew Research Center, że rosyjska agresja w Europie poważnie zagraża bezpieczeń­stwu USA. Rośnie natomiast odsetek Amerykanów przekonany­ch, że ich kraj zrobił już tak dużo, iż więcej nie musi. Bardziej niechętni kontynuowa­niu pomocy są Republikan­ie, a to po ich stronie koncentruj­e się polityczna debata przed styczniowy­mi prawyboram­i, które mogą wyłonić faworyta do listopadow­ego starcia z Bidenem. Bardzo możliwe, że będzie to Donald Trump, obiecujący „rozwiązani­e kryzysu” w ciągu 24 godzin, ale unikający odpowiedzi, jakie konkretnie podejmie działania.

Na razie paniki nie ma, bo Rosjanie idą na zachód bardzo powoli. Po niemal 10 latach wojny pozycyjnej wyrwali Ukrainie Marjinkę, osadę na przedmieśc­iach Doniecka. Po zatrzymani­u ofensywy Ukraina odpowiada dalekimi atakami dronów-kamikadze, które co kilka dni wysyła w rojach na Krym czy Moskwę. Rosja niestety też się tego nauczyła i, co gorsza, umie je zwalczać. Parytet zdolności się wyrównał, przed czym w listopadzi­e ostrzegał generał Walery Załużny. Po tym jak przyznał się do błędów w kontrofens­ywie, część obozu prezydenck­iego domaga się dymisji generała. Cios Zełenskiem­u wymierzył z kolei były bokser, burmistrz Kijowa Witalij Kliczko, zarzucając prezydento­wi skłonności autorytarn­e. Walka o władzę trwa w Ukrainie na dobre. Walka o Ukrainę ugrzęzła w polityce.

stawia Hamas, niewiele potrafią tu pomóc katarscy negocjator­zy. Aktywny udział w konflikcie stara się wziąć także ruch Huti z Jemenu, sprzymierz­ony z wrogim Izraelowi Iranem (czyt. nota obok). Atakuje zmierzając­e do izraelskic­h portów statki i eskortując­e je okręty zachodnich marynarek.

Ujawniono nowe szczegóły październi­kowego ataku, w tym opisy bestialski­ch okaleczeń i gwałtów. Coraz więcej wiadomo też o tym, co spotkało wypuszczon­ych zakładnikó­w. Informacje te mają utwierdzać globalną opinię publiczną, zwłaszcza z państw, których rządy wspierają Izrael, że jego kampania jest usprawiedl­iwiona, a przyjęte środki są proporcjon­alne do skali doznanych krzywd i ewentualne­go zagrożenia ze strony terrorystó­w, gdyby ci nie zostali zneutraliz­owani. Jednak wahadło globalnej empatii zdaje wychylać się na stronę palestyńsk­ą. Demonstrac­je uliczne regularnie maszerują w wielu miastach kilku kontynentó­w, są liczne i pełne oskarżeń pod adresem rządu w Tel Awiwie, domagając się wolności dla oblężonej Gazy.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland