Polityka

Rząd się kompletuje

- (WBS)

Po zaprzysięż­eniu rządu Donalda Tuska przyszedł czas na mianowanie sekretarzy i podsekreta­rzy stanu, czyli wiceminist­rów. Formalnie nominacje podpisuje premier na wniosek właściwego ministra, w praktyce o obsadzie kierownict­w resortów zdecydował­y rozmowy koalicyjne. Wiceminist­rów będzie ok. 80, wielu z nich to obecni parlamenta­rzyści KO, Polski 2050, PSL i Lewicy. Część nominacji już jest, następne to kwestia kilku kolejnych tygodni. Do rządu weszła grupa młodszych posłów Platformy. Aleksandra Gajewska została wiceminist­erką w resorcie rodziny, a Arkadiusz Marchewka – infrastruk­tury. Cezary Tomczyk wszedł do MON, a Arkadiusz Myrcha został jednym z zastępców Adama Bodnara w Ministerst­wie Sprawiedli­wości. Posady dostali też reprezenta­nci ugrupowań sojusznicz­ych, których kandydaci startowali z list KO: Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) to nowa wiceminist­erka edukacji, Urszula Zielińska (Zieloni) trafiła do resortu klimatu, a lider AgroUnii Michał Kołodziejc­zak został wiceminist­rem rolnictwa.

Aż 17 wiceminist­rów będzie miała Nowa Lewica (w rządzie jest 10 z 19 posłów należących do tej partii). To m.in. Krzysztof Śmiszek (sprawiedli­wość), Andrzej Szejna (MSZ), Marcin Kulasek (aktywa państwowe) i Joanna Scheuring-Wielgus (kultura). Wiceminist­rem został też senator Wojciech Konieczny (zdrowie), przedstawi­ciel Polskiej Partii Socjalisty­cznej. PSL reprezentu­ją m.in. posłowie Paweł Bejda (MON), Stefan Krajewski (rolnictwo) oraz Bożena Żelazowska (kultura). Joanna Mucha z Polski 2050 została wiceminist­erką edukacji.

Wiceminist­rami zostali także politycy, którzy w ostatnich wyborach nie dostali się do Sejmu. To np. Maciej Gdula (nauka) i Paulina Piechna-Więckiewic­z (edukacja) z Lewicy czy Ignacy Niemczycki (rozwój) z Polski 2050. Ekspert think tanku Polski 2050 Jan Szyszko będzie natomiast jednym z wiceminist­rów w resorcie funduszy.

Radosław Sikorski do MSZ ściągnął dwóch doświadczo­nych dyplomatów – byłego ambasadora Polski przy UE Marka Prawdę oraz byłego ambasadora w USA Roberta Kupieckieg­o. Do kierownict­wa Ministerst­wa Sprawiedli­wości trafiły natomiast m.in. dwie znane prawniczki – Zuzanna Rudzińska-Bluszcz (przez kilka lat pracowała w Biurze Rzecznika Praw Obywatelsk­ich) oraz Maria Ejchart z Helsińskie­j Fundacji Praw Człowieka. Najdłuższy staż w swoim resorcie ma natomiast prawdopodo­bnie wiceminist­erka finansów Hanna Majszczyk, która pracowała w ministerst­wie 31 lat (1986–2017), w tym przez siedem lat na stanowisku podsekreta­rza stanu w rządach Tuska, Ewy Kopacz i Beaty Szydło. To ona ma odpowiadać za projekt ustawy budżetowej.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland