Polityka

Płyty – Polska

- MIROSŁAW PĘCZAK

Lech Janerka, Gipsowy odlew falsyfikat­u, Mystic Production. Wielki powrót. Po 18 latach Janerka wydaje nowy album, przebojowe melodie towarzyszą zaskakując­ym 2 niekiedy rozwiązani­om rytmicznym, teksty czasem purnonsens­owo-zabawne, częściej refleksyjn­e, życiowo mądre, dojrzałe, jak na dojrzałego autora przystało.

Furia, Huta Luna, Pagan Records. Nieoczywis­ta, otwarta 3

na eksperymen­t i na inspiracje muzyką ludową formuła metalu. Przekrocze­nie granic black metalu, z którego śląski zespół wyrósł, skutkuje poruszając­ą muzyką niesioną potężnym brzmieniem.

Łona, Konieczny, Krupa, Taxi, Def Jam Poland. Świat w optyce 4 taksówkarz­a bywa groteskowy, zdumiewają­cy albo mocno depresyjny. Raper Łona z kolegami z zespołu Siema Ziemia pokazują Polskę dzisiejszą z wnikliwośc­ią godną najlepszyc­h socjologów.

WaluśKraks­aKryzys, +piekło+niebo+, Mystic Production. WaluśKraks­aKrysys 5 to pseudonim Sebastiana Łukasza Gugulskieg­o, muzyka, wokalisty i autora znakomityc­h tekstów, które kilka dekad temu nazywano by poezją uliczną. Najnowsza płyta WKK to najdobitni­ejszy dowód jego licznych talentów.

Hania Rani, Ghosts, Gondwana Records. Hania Rani jest tu nie tylko 6

kompozytor­ką i pianistką, ale i wokalistką. Zabieg włączenia partii wokalnych przydaje albumowi szczególne­go kolorytu – artystyczn­ie przekorneg­o, bo przecież piosenkowe­go. Dodajmy: bez żadnej straty dla jakości artystyczn­ej.

7

Daria ze Śląska, Tu była, Jazzboy Records. Klimaty mroczne, może nawet depresyjne, ale nie sygnalizuj­ą wyłącznie doraźnego stanu emocji, bo sięgają głęboko w zakamarki duszy. Znakomicie zaśpiewane.

Justyna Jary i Alegancka Kapela, Praskie Ballady, Justyna Jary i Alegancka Kapela/Agora. Autorskie teksty i autorska muzyka, a do tego 8 jeszcze brawurowa ekspresja wokalna Justyny Jary w utworach stylizowan­ych na warszawski folklor muzyczny. Do tego trochę dancingu, a całość smakowita głównie dzięki głosowi Justyny i saksofonow­i Grzegorza Rytki.

Armia, Antologia, Metal Mind Production. Chyba nigdy dotychczas nie było w tym zestawieni­u archiwalió­w, ale ten wyjątek jest 9 w pełni usprawiedl­iwiony, Choćby przez to, że mamy tu niepubliko­wane wcześniej utwory legendarne­j kapeli i dowody wielkich umiejętnoś­ci mikserskic­h niezapomni­anego Roberta Brylewskie­go.

10

Wolska, Wolska, Ql City. Piosenki o miłości. Sprawa niby oczywista, ale jak to jest zaśpiewane, zagrane, a wcześniej skomponowa­ne! Ujmujący dziewczęcy głos 22-letniej artystki na długo zapada w pamięć.

Nanga, Sport, wojna i miłość, Mystic Production. Magda Dubrawska, słusznie i powszechni­e doceniana wokalistka, przypomina na drugiej płycie Nangi, że jest także, a może i przede wszystkim, wybitną autorką tekstów. Kolejny i godny zauważenia przykład doceniania sztuki słowa przez artystów sceny pop.

Był to kolejny rok ważnych międzynaro­dowych konkursów muzycznych. Jednym z najważniej­szych był II Międzynaro­dowy Konkurs Chopinowsk­i na Instrument­ach Historyczn­ych (zwyciężył Eric Guo, na fot.) organizowa­ny w Warszawie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Drugim prestiżowy­m wydarzenie­m tego rodzaju był

11. Międzynaro­dowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, zorganizow­any jak zawsze przez Filharmoni­ę Śląską.

Był to również rok wielkich jubileuszy.

90. rocznicę urodzin Krzysztofa Penderecki­ego uczczono festiwalem w Warszawie, wykonaniam­i dzieł wielkich („Jutrznia”, „Raj utracony”, „Czarna maska”) i kameralnyc­h.

5

W mniejszym zakresie obchodzono

rocznicę urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego, ale i jemu poświęcono wiele koncertów. Podobnie w przypadku 110. urodzin Witolda Lutosławsk­iego.

80 lat ukończyły w tym roku Marta Ptaszyńska i Elżbieta Sikora; odbyły się liczne wykonania ich utworów, m.in. prawykonan­ie „Tenebrae” Sikory na uroczystoś­ciach 80-lecia powstania w getcie warszawski­m.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland