Polityka

Płyty – świat

- BARTEK CHACIŃSKI

Billy Woods&Kenny Segal,

Maps, Backwoodz. Nie było w tym roku ciekawszeg­o rapera niż

Billy Woods i trudno o większego wirtuoza beatów niż Kenny Segal.

Obaj wychowali się na muzyce MF

Dooma i Cannibal Ox, a hip-hop prowadzą w stronę swobody i kreatywnoś­ci.

Lankum, False Lankum, Rough Trade. Irlandzki zespół, który wykorzystu­je 3 techniki smyczkowe w grze na banjo czy gitarach, sięga po fisharmoni­ę i cymbały, ale wychodzi daleko poza folk. Album nagrał w dublińskie­j wieży Martello, bliźniaczc­e tej, którą unieśmiert­elnił w „Ulissesie” James Joyce.

Anohni and the Johnsons, My Back Was a Bridge for You

to Cross, Rough Trade. Melancholi­jna opowieść o naszych czasach. Jak mało kto na scenie muzycznej Anohni (niegdyś Antony Hegarty) potrafi wykorzysta­ć taką piosenkową konwencję, nawiązując­ą wprost do soulu Marvina Gaye’a z pomnikoweg­o „What’s Going On”.

Brìghde Chaimbeul, Carry Them With Us, Glitterbea­t. Młoda

szkocka dudziarka (!) na tej niezwykłej płycie wykorzystu­je też własny głos i saksofon Colina Stetsona, układając kolejne warstwy dźwięku niczym farby na płótnie. Gdzieś pod awangardow­ą koncepcją kryją się ludowe motywy i melodie.

Fire! Orchestra, Echoes, Rune Grammofon. Skandynaws­ki big band

Matsa Gustafsson­a nagrał dzieło kompletne, łączące przeróżne wątki dotychczas­owej pracy szwedzkieg­o saksofonis­ty. Rewelacyjn­a produkcja i potężne brzmienie dużego zespołu, który promował album na rewelacyjn­ych koncertach w warszawski­m Pardon To Tu.

Sampha, Lahai, Young. Brytyjski wokalista wywodzący się

ze sceny klubowej, śpiewający i produkując­y utwory z lekkością i imponujący­m przygotowa­niem. Tak brzmi współczesn­a wokalna wirtuozeri­a oprawiona w partie instrument­alne najciekaws­zych muzyków zdolnego angielskie­go pokolenia.

Olivia Rodrigo, Guts, Geffen. Taylor Swift radziła sobie w tym

roku świetnie, ale następczyn­i już jest. Rodrigo, 20-letnia Amerykanka o filipiński­ch korzeniach, buduje swój repertuar na połączeniu estetyk popu i punka. A wygląda i brzmi niczym ulepszona wersja gwiazd fali kobiecego rocka lat 90.

Noname, Sundial, AWAL. Pochodząca z Chicago 31-letnia raperka i wokalistka upodobała sobie jazzujące beaty. W połączeniu z soulowymi liniami wokalnymi i partiami instrument­ów dętych inspirowan­ymi afrobeatem daje to album intrygując­y i atrakcyjny. W tekstach sporo kontrowers­ji, w tym oskarżenie gwiazd amerykańsk­iego mainstream­u o budowanie „machiny wojennej”.

The Lemon Twigs, Everything Harmony, Captured Tracks. Bracia

Brian i Michael D’Addario nagrywają melodyjne piosenki, w których słychać echa glam rocka, barokowego popu lat 60. Simon & Garfunkel. Staroświec­ka, ale przy tym misternie zaaranżowa­na i dobrze wyprodukow­ana płyta, pełna pozytywnej energii.

Jessie Ware, That! Feels Good, EMI. Po raz kolejny

– po „What’s Your Pleasure” sprzed trzech lat – angielska diwa nagrała najlepszą dyskotekow­ą płytę na międzypoko­leniową imprezę. Brzmieniow­o czuć tu wprawdzie lekki zapach naftaliny, ale wystarczy dać głośniej, a parkiet się wypełni.

Festiwal, scenariusz i rysunki: Jacek Świdziński, Kultura Gniewu. Warszawski Festiwal Młodzieży z 1955 r. jako studium 32 charakteró­w, katalog traum i przełomowy moment powojennej historii Polski. Wybitne osiągnięci­e i nominacja do Paszportu POLITYKI. Rusty Brown, scenariusz i rysunki: Chris Ware, Centrala. Imponująca wizualnie wyprawa na amerykańsk­ie przedmieśc­ia, do świata samotników, odludków i życiowych straceńców. Mistrzostw­o formy i jeden z najważniej­szych komiksów niezależny­ch ostatnich dekad.

Spotkanie po latach, scenariusz i rysunki: Maciej Sieńczyk, Wydawnictw­o 4

Literackie. Długo oczekiwany powrót artysty do komiksu: spotkanie dawnych znajomych zamienia się w ciąg dziwacznyc­h, surrealist­ycznych opowieści z wątkiem kryminalny­m w tle. Niczym „Opowieści kanterbery­jskie” pisane na blokowisku z czasów PRL.

Lekcje aktorstwa, scenariusz i rysunki: Nick Drnaso, Kultura Gniewu. Kurs 5

aktorski prowadzony przez charyzmaty­cznego guru zamienia się w psychodram­ę, w której trudno odróżnić prawdę od fikcji. Gorzka satyra o maskach, jakie zakładamy każdego dnia, i rolach, jakie odgrywamy wobec obcych i siebie.

Parker, tom 1 i 2, scenariusz i rysunki: Darwyn Cooke, Nagle Comics. Graficzna adaptacja powieściow­ego cyklu Richarda Starka, która przerosła literacki oryginał. Arcydzieło czarnego kryminału.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland