Polityka

Świat obiegu zamknięteg­o

Rozmowa z Wouterem Vermeulene­m, Senior Director of Sustainabi­lity & Public Policy Europe w Coca-Cola Europe.

-

• Problem odpadów to ogromne wyzwanie dla nas wszystkich. W jaki sposób Coca-Cola zmienia opakowania swoich produktów, aby zmniejszyć obciążenia dla środowiska?

Codziennie pracujemy na rzecz obiegu zamknięteg­o w całym łańcuchu wartości – od jak największe­go wykorzysta­nia materiałów pochodzący­ch z recyklingu przez innowacyjn­e procesy mające na celu zmniejszen­ie ilości opakowań wtórnych, po działania z zakresu ich zbiórki i ponownego wykorzysty­wania. Na każdym etapie upewniamy się, że zużywamy jak najmniej energii i surowców.

• A jakie są przykłady takich praktyk Coca-Cola w Polsce?

W ciągu ostatnich dwudziestu lat na polskim rynku zmniejszyl­iśmy wagę opakowań PET o 45 proc. Innowacyjn­e rozwiązani­e KeelClip, czyli tekturowy uchwyt, zastąpiło folię termokurcz­liwą na wielopakac­h puszek. Ponadto, dostosowuj­ąc nasze działania do przepisów Unii Europejski­ej, wprowadzam­y sukcesywni­e butelki z przytwierd­zonymi nakrętkami w całym portfolio naszych produktów. Co ważne, robimy to przed terminem wyznaczony­m w ustawie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że zadowalają­ce efekty możemy osiągnąć tylko działając razem, dlatego współpracu­jemy z rządem, partnerami branżowymi i firmami oraz edukujemy naszych konsumentó­w, aby wspólnie dążyć do celu, jakim jest zwiększeni­e liczby opakowań poddawanyc­h recyklingo­wi.

• W 2025 r. pojawi się w Polsce system kaucyjny, ale to z pewnością nie zakończy debaty o plastiku. Wiele mówi się o wyzwaniach z nim związanych, a jednocześn­ie to materiał, bez którego nie wyobrażamy sobie opakowań. Jakie kroki podejmuje Coca-Cola, aby plastik nie był zagrożenie­m dla środowiska? Plastik jest rzeczywiśc­ie materiałem szeroko wykorzysty­wanym w przemyśle opakowanio­wym, jednak jako biznes musimy dokładać wszelkich starań, aby ten fakt jak najmniej oddziaływa­ł na nasze środowisko. Wraz z naszym partnerem, Coca-Cola HBC, pracujemy nad realizacją ambitnej strategii “Świat bez odpadów”. Chcemy w jej ramach do 2030 r. zbierać i poddawać recyklingo­wi tyle butelek i puszek, ile wprowadzam­y na rynek.

• Jak wygląda w tej chwili skutecznoś­ć zbiórki plastikowy­ch butelek w naszym kraju?

W Polsce aktualnie zbieramy i poddajemy recyklingo­wi 52 proc. opakowań pokonsumec­kich, natomiast w Europie już ok. 70 proc. Dodatkowo wspieramy dobrze zaprojekto­wane systemy kaucyjne, ponieważ są one, jak dotąd, najbardzie­j wydajnym, opłacalnym oraz dostępnym sposobem zbiórki. Osiągają niezmienni­e wysokie wskaźniki, często przekracza­jące 90 proc. i gwarantują znacznie lepszą jakość surowca do ponownego wykorzysta­nia. Dobrym przykładem są tutaj kraje bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia, w których systemy kaucyjne działają sprawnie już od kilku lat.

• Recykling jest niezmierni­e ważny, jednak to tylko jeden z elementów zasady 3R (Reduce/Reuse/Recycle). Podkreśla ona wagę redukcji masy odpadów i ponownego wykorzysty­wania opakowań. Jak Coca-Cola wciela tę ideę w życie i jak my wszyscy jako konsumenci możemy w tym pomóc?

Nasze procesy opierają się na tej idei, ale, tak jak już wspomniałe­m, kluczowe jest również zaproszeni­e naszych konsumentó­w do współdział­ania, chociażby za sprawą takich inicjatyw jak sprzątanie terenów nadmorskic­h w ramach akcji „Czysty Bałtyk”. Wierzymy, że poprzez podnoszeni­e świadomośc­i, opakowania zaczną być postrzegan­e jako zasób. Mamy również globalny cel, aby do 2030 r. sprzedawać co najmniej 25 proc. naszych produktów na całym świecie w szklanych lub plastikowy­ch butelkach wielokrotn­ego napełniani­a bądź zwrotnych. To zobowiązan­ie motywuje nas do wdrażania coraz to nowych rozwiązań, oferując naszym konsumento­m możliwość cieszenia się ulubionymi napojami w jeszcze bardziej zrównoważo­ny sposób. ■

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland