Polityka

Filmy – Polska

-

1 Zielona granica, reż. Agnieszka Holland. Kino polityczne najwyższej próby o tym, co się dzieje na polsko-białoruski­ej granicy, o niesieniu pomocy humanitarn­ej i o tragicznym losie uchodźców. Niejednozn­aczne, niebanalne, refleksyjn­e.

2 Filip, reż. Michał Kwieciński. Nieoczywis­ty obraz okupacji na podstawie autobiogra­ficznej powieści Leopolda Tyrmanda z wybitną rolą Eryka Kulma jako robotnika przymusowe­go pracująceg­o w hotelu we Frankfurci­e nad Menem.

3 Doppelgäng­er. Sobowtór, reż. Jan Holoubek. Trzymający w napięciu thriller o komunistyc­znym szpiegu infiltrują­cym polonijne środowiska na Zachodzie. Niby oskarżenie PRL-u, tak naprawdę wnikliwa analiza mechanizmó­w uwikłania w kłamstwo.

4 Chłopi, reż. DK Welchman, Hugh Welchman. Malarska ekranizacj­a powieści Reymonta to opowieść o Jagnie i odrzuceniu, krzywdzie wyrządzane­j w imię paternalis­tycznych interesów, którą unosi fenomenaln­a ścieżka dźwiękowa Łukasza L.U.C. Rostowskie­go.

5 Strzępy, reż. Beata Dzianowicz. Jak żyć pod jednym dachem z chorym na alzheimera? Trudny problem ujęty z godną podziwu delikatnoś­cią, a zarazem bez taryfy ulgowej.

6 Skąd dokąd, reż. Maciek Hamela. Szczery, poruszając­y dokument o ewakuacji cywilów z terenów ogarniętyc­h wojną. Portret zbiorowy broniącej się Ukrainy. Reżyser filmu jest zarazem kierowcą vana, a tytuł nawiązuje do rutynowego pytania zadawanego podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne.

7 Lęk , reż. Sławomir Fabicki. Pierwsza w polskiej fabule próba postawieni­a poważnych pytań na temat eutanazji z odważną, 8 przekracza­jącą granicę zwykłego poświęceni­a rolą Magdy Cieleckiej oraz pozostając­ą nieco w cieniu, lecz cierpliwie partnerują­cą jej Martą Nieradkiew­icz. Trudne, zmuszające do myślenia.

8 Chleb i sól, reż. Damian Kocur. Ostre, docenione na międzynaro­dowych festiwalac­h kino społeczno-polityczne rozliczają­ce Polaków z rasistowsk­ich zachowań, zapowiadaj­ące narodziny wielkiego talentu reżyserski­ego. Opowiedzia­na autorską metodą z udziałem naturszczy­ków historia napaści na bar z kebabem.

9 Święto ognia, reż. Kinga Dębska. Kapitalna ekranizacj­a bestseller­a Jakuba Małeckiego o dotkniętej porażeniem mózgowym dwudziesto­latce zarażające­j innych swoją energią i nietracące­j apetytu na życie, z popisową rolą Pauliny Pytlak.

10 Horror Story, reż. Adrian Apanel. Czarna komedia z elementami horroru, którą ogląda się, jak gdyby była dziełem braci Coen albo Polańskieg­o. W oparach absurdu o swój wymarzony pierwszy etat walczy utalentowa­ny młody człowiek, którego z godnym podziwu stoicyzmem zagrał Jakub Zając.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland