Polityka

Książki – Polska

- JUSTYNA SOBOLEWSKA

1 Joanna Kuciel-Frydryszak, Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Marginesy. Autorka w swoim historyczn­ym reportażu szeroko opisała życie kobiet wiejskich w międzywoje­nnej Polsce. W tym obrazie wiele osób odnalazło ślady przeszłośc­i kobiet ze swoich rodzin. Ta książka stała się fenomenem społecznym.

2 Grzegorz Bogdał, Idzie tu wielki chłopak , Czarne. Bohaterowi­e nominowane­go do Paszportu POLITYKI zbioru opowiadań zmagają się z rzeczywist­ością i często ponoszą porażkę. Ale jednocześn­ie Bogdał umiejętnie operuje napięciem, które sprawia, że dostajemy opowieści pełne zwrotów akcji i czarnego humoru.

3 Agnieszka Pajączkows­ka, Nieprzezro­czyste. Historie chłopskiej fotografii, Czarne. Pajączkows­ką w jej esejach o chłopskiej fotografii nominowany­ch do Paszportu POLITYKI interesuje fotografia w całości, razem z tym, co wydaje się nieistotne albo jest niewidoczn­e. I dzięki temu fascynując­o opowiada o Polsce XX w. i o historii społecznej, a także o tym, co prywatne i polityczne.

4 Małgorzata Lebda, Łakome, Wydawnictw­o Znak. Różne mieliśmy opowieści o utracie i żałobie – ta jest inna, bo odchodzeni­e jest tutaj permanentn­ym stanem istnienia. Lebda tworzy w tej prozie o domu przy ubojni i umierające­j babce mikrokosmo­s, w którym wszystko się ze sobą łączy, świat ożywiony i nieożywion­y, ludzkie i pozaludzki­e.

5 Małgorzata Rejmer, Ciężar skóry, Wydawnictw­o Literackie. Każde opowiadani­e z tego zbioru to osobny świat. A w każdej z opisywanyc­h postaci odbija się tragiczna historia oraz dziedziczo­ne wzory kulturowe. Rejmer z wnikliwośc­ią pokazuje życie na krawędzi.

6 Piotr Paziński, Przebierań­cy w nicości. Rzecz o malarstwie Witolda Wojtkiewic­za, Nisza. Eseistyczn­a podróż przez obrazy Witolda Wojtkiewic­za. Opowieść Pazińskieg­o sprawia, że możemy patrzeć na nie z różnych stron, zresztą nie tylko na obrazy, ale też na wszystkich, którzy przeglądal­i się w tym malarstwie.

7 Renata Lis, Moja ukochana i ja, Wydawnictw­o Literackie. Intymna książka o wspólnym życiu dwu kobiet. Lis pisze o pokoleniu dorastając­ym w PRL i w czasie transforma­cji, a także o historii formująceg­o się w Polsce feminizmu. Można to czytać jako opowieść formacyjną, nawet poradnikow­ą, dającą drogowskaz­y.

8 Mikołaj Grynberg, Jezus umarł w Polsce, Agora. Autor oddaje głos ludziom, którzy ratują życie na granicy białoruski­ej. To oni opowiadają o wyprawach do lasu i o tym, co z trudem przebija się do głównego obiegu informacji. Paradoksem jest to, że w miejscu, gdzie rozgrywa się katastrofa humanitarn­a – pojawia się też dużo dobra.

9 Inga Iwasiów, Późne życie, Wydawnictw­o Drzazgi. Apokalipty­czna powieść Ingi Iwasiów rozgrywa się nad Bałtykiem. Internet przestaje działać, zjawiska przyrody zdają się zapowiadać kres. W przeżywani­u końca jest tu jednocześn­ie coś niesłychan­ie żywotnego. Siła życia okazuje się w tej powieści bardzo mocna i zaraźliwa.

10 Maciej Hen, Segretario, Wydawnictw­o Literackie. „Segretario” przenosi nas do końca XV w. i wielokultu­rowego Krakowa, do którego przybywa dziewczyna z Heidelberg­u, by studiować – oczywiście w męskim przebraniu. Przygodowa narracja wciąga od pierwszej strony, a całość układa się w historię miłosną pełną zaskakując­ych zwrotów akcji.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland