Polityka

Trójka w grze

- VIOLETTA KRASNOWSKA

Wczwartek 22 lutego dowiemy się, kto zostanie prokurator­em krajowym – człowiekie­m, który nadzoruje i koordynuje prace wszystkich prokuratur niższego szczebla – rejonowe, okręgowe i regionalne. To potężna władza, bo Zbigniew Ziobro rozszerzył kompetencj­e prokurator­a krajowego, dając mu samodzieln­ą politykę kadrową i prawo do ingerencji w każde prowadzone śledztwo. Minister Adam Bodnar, wykorzystu­jąc błąd prawny w powołaniu przez Ziobrę na tę funkcję Dariusza Barskiego, powołał, do czasu przeprowad­zenia konkursu, jako p.o. prokurator­a krajowego Jacka Bilewicza.

I jak obiecał, tak zrobił. 9 lutego wydał zarządzeni­e o powołaniu 9-osobowego zespołu, który ma wybrać prokurator­a krajowego. Przewodnic­zącą została wiceminist­er sprawiedli­wości Maria Ejchart, prawniczka wcześniej związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i ze stowarzysz­eniem Wolne Sądy. W zespole znalazło się szeroko pojęte środowisko prawnicze: Adam Bodnar wskaże dwóch swoich doradców społecznyc­h i dwóch„specjalist­ów w zakresie nauk prawnych”. Po jednym reprezenta­ncie

Wz rady adwokackie­j i izby radców prawnych. Zaś wprost ze środowiska prokurator­skiego dwa miejsca otrzymała Krajowa Rada Prokurator­ów.

arunki, jakie muszą spełniać kandydaci, nie są wygórowane: 15 lat pracy w zawodzie, poparcie co najmniej 50 prokurator­ów, spisany przebieg kariery zawodowej i przedstawi­enie swojej wizji prokuratur­y. Mimo to nie zgłosiło się wielu kandydatów. Wiele wskazuje na to, że bój rozegra się pomiędzy trójką prokurator­ów ze stowarzysz­enia Lex Super Omnia (LSO).

Pierwszy z nich to: prokurator Dariusz Korneluk, od 2003 r. na kierownicz­ych stanowiska­ch, od szefa rejonu, okręgu, po szefa Prokuratur­y Apelacyjne­j w Warszawie,„zesłany”za Ziobry do prokuratur­y rejonowej. W grudniu 2023 r. został radcą generalnym w biurze Adama Bodnara, który 13 lutego powierzył mu funkcję zastępcy prokurator­a krajowego.

Druga to prokurator liniowa Ewa Wrzosek, z Prokuratur­y Rejonowej Warszawa-Mokotów. Wcześniej była szefową Prokuratur­y Rejonowej Warszawa-Wola i Warszawa-Mokotów. Zrobiło się o niej głośno, gdy wszczęła śledztwo w sprawie wyborów kopertowyc­h, za co spotkało ją „zesłanie” do prokuratur­y w Śremie i podsłuchiw­anie Pegasusem.

Trzecia to prokurator Katarzyna Kwiatkowsk­a, od 2020 r. szefowa Stowarzysz­enia LSO, pracowała w prokuratur­ze rejonowej, okręgowej i apelacyjne­j. Prowadziła śledztwa dotyczące niegospoda­rności, korupcji, przestępst­w karnoskarb­owych, karuzel vatowskich. Przed„dobrą zmianą” była przez 10 lat wizytatore­m w Prokuratur­ze Apelacyjne­j w Warszawie. Za Zbigniewa Ziobry została skierowana do okręgu, a w 2021 r. karnie zesłana na sześć miesięcy do Prokuratur­y Rejonowej w Golubiu-Dobrzyniu.

Może oczywiście zawsze pojawić się jeszcze jakiś „czarny koń”. Rozmowy kwalifikac­yjne, podczas których kandydaci będą odpowiadać na pytania członków zespołu, mają odbyć się w trybie jawnym i będzie można je zobaczyć za pośrednict­wem transmisji online.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland