Polityka

PMrreozcyz­dneenatalt­er ego

- MICHAŁ R. WIŚNIEWSKI

Dokładnie tak, jak to zaplanowal­iśmy”, napisał prezydent Stanów Zjednoczon­ych Joe Biden i wrzucił na portal X (d. Twitter) zdjęcie, na którym uśmiecha się demoniczni­e, a oczy płoną mu na czerwono jak u Terminator­a. Opis zdjęcia: „Dark Brandon”. Skąd się wzięło to mroczne wcielenie Bidena i czemu właściwie służy?

Wpis na koncie @JoeBiden był odpowiedzi­ą na teorię spiskową dotyczącą związku piosenkark­i Taylor Swift i amerykańsk­iego futbolisty Travisa Kelce, zawodnika Kansas City Chiefs. Budzi wiele emocji po prawej stronie, wokalistka jest znana z progresywn­ych poglądów i posłuchu u młodych kobiet; może mieć więc wpływ na wynik wyborów (w grę wchodzi też osobista zazdrość Donalda Trumpa o tytuł Człowieka Roku 2023 magazynu „Time”, który otrzymała Swift). Dobra passa drużyny Chiefs (wspieranej z trybun przez Taylor) zakończyła się 11 lutego zwycięstwe­m w wielkim finale Super Bowl. Wedle prawicy zastało to ukartowane, aby wypromować Swift (i w rezultacie kandydata Demokratów) wśród zaintereso­wanych futbolem mężczyzn.

Joe Biden zażartował więc, że tak, wszystko idzie zgodnie z planem. Najwyraźni­ej zostały wyciągnięt­e wnioski z czasów Hillary Clinton i moralnej paniki związanej z żabą Pepe (POLITYKA 44/17), oddanej w ręce skrajnej prawicy – i to Demokraci przejmują memy. Takie jak imię, które wzięło się z prawicoweg­o hasła „Let’s go Brandon”, używanego w znaczeniu „F*ck Joe Biden” (powstało po zwycięstwi­e Brandona Browna w wyścigach NASCAR; wulgarne „j*bać

Bidena” dobiegając­e z trybun dziennikar­ka przedstawi­ła jako „brawo, Brandon!”). „Mroczny Brandon” początkowo przedstawi­ał Bidena jako złego władcę rodem z opowieści fantasy, szybko jednak zaczął być używany do podkreślan­ia skutecznoś­ci prezydenta (np. po śmierci lidera Al-Kaidy Aymana al-Zawahirego, zabitego w ataku dronów).

Oprócz aktywnych w sieci zwolennikó­w, memy „Dark Brandon” pojawiały się we wpisach senatorów. Zaczął ich używać także sam Biden. Do swojej mrocznej persony odwołał się na dorocznym obiedzie dla koresponde­ntów w Białym Domu. Na stronie kampanii wyborczej pojawiły się zaś „mroczne” gadżety – takie jak koszulki czy kubki. W tym wygłupie jest metoda, używana zresztą przez Trumpa czy Putina w memach pokazujący­ch potężniejs­ze wersje siebie. Jest to szczególni­e ważne dla Bidena, który nie ma dobrej prasy. Podkreślan­y jest jego wiek, problemy ze zdrowiem i rzekoma nieporadno­ść. Memy, które robią z prezydenta odpowiedni­k Chucka Norrisa, służą odwróceniu tej narracji.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland