Polityka

Zaplanuj mi podróż

-

Tadź Mahal o wschodzie słońca, a potem trekking w Himalajach – czy sztuczna inteligenc­ja zaplanuje nam wakacje?

Wybieram się w podróż do Indii i postanowił­am pójść na skróty. Proszę ChatGPT, żeby zaplanował moją wycieczkę. Po pięciu sekundach wszystko gotowe. Chat proponuje zacząć w Delhi, zwiedzić Bramę Indii i Świątynię Lotosu, która powstała w latach 80., a także Muzeum Narodowe, gdzie obejrzę znaleziska archeologi­czne czy rzeźby. W kolejne dni mam podziwiać Tadź Mahal o wschodzie słońca i próbować jedzenia ulicznego w Agrze, mieście w stanie Uttar Pradesh. Następnie skok na południe – kolonialna architektu­ra w Kochi i koniecznie rejs po kanałach w okolicy Allapuzhy. Wycieczkę mogę zakończyć w Hampi, oglądając starożytne ruiny.

Chat chyba się o mnie martwi, bo nieproszon­y dorzuca kilka porad – pij tylko butelkowan­ą wodę, ubieraj się przyzwoici­e, a przede wszystkim szanuj lokalne zwyczaje. Przypomina też, żebym sprawdziła potrzebne dokumenty podróżne i szczepieni­a. „Baw się dobrze!” – życzy na koniec.

Plan podróży jest poprawny, ale nieco banalny. Próbuję jeszcze raz. Do pytania dorzucam zdanie: „Chcę omijać utarte szlaki”. Poleca, żebym zaczęła w mieście Manali na północy Indii i stamtąd ruszyła w góry. Potem mogłabym zahaczyć o Dolinę Parvati i zażyć kąpieli w tamtejszyc­h gorących źródłach. Zonk. Chat ewidentnie nie wie, że nie cierpię górskich wycieczek. Chyba nie zdaje sobie też sprawy z tego, że w Dolinie Parvati w ciągu ostatnich dwóch dekad zaginęło bez śladu ponad tysiąc osób, w tym dwudziestu turystów. Na szczęście dalej plan prezentuje się lepiej – AI poleca mi Gokarnę, malownicze miasteczko na wybrzeżu. Zna tam kilka mniej uczęszczan­ych plaż. Przypomina, żebym spakowała do plecaka porządne buty i apteczkę.

Im więcej ChatGPT o mnie wie, tym ciekawsze są jego polecenia. Wpisuję w okienko kolejne preferencj­e i po piętnastu minutach mam sporo propozycji miejsc do odwiedzeni­a, potraw do spróbowani­a i książek do przeczytan­ia. Zastanawia­m się nawet, czy nie zainstalow­ać w telefonie aplikacji, żeby podczas wyprawy na bieżąco pytać go o rekomendac­je plaż czy restauracj­i.

W badaniu przeprowad­zonym przez Longwoods Internatio­nal 32 proc. respondent­ów zaznaczyło, że będzie używać ChatGPT podczas planowania wypraw. Dla równowagi – 27 proc. nie miało pojęcia, że coś takiego istnieje. Z kolei według badań National Research Group już nawet dziennikar­ze używają ChatGPT, żeby tworzyć listy miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. Na Instagrami­e coraz częściej pojawiają się filmy z podróży zaplanowan­ych przez ChatGPT. Ponad 60 proc. podróżując­ych deklaruje, że wpisze w okienko konwersacj­i pytanie o plan najbliższe­j wyprawy.

Czy sztuczna inteligenc­ja zastąpi agencje turystyczn­e i przewodnik­ów? Czy stanie się narzędziem do spersonali­zowanego planowania wakacji? Czy zarezerwuj­e bilety lotnicze i hotele, zaproponuj­e alternatyw­ną trasę w razie opóźnienia pociągu, rano podeśle szczegółow­y plan dnia, a wieczorem wybierze idealnie dopasowaną do naszych gustów restauracj­ę? Według National Research Group ludzie wciąż mają wiele wątpliwośc­i. Przede wszystkim nie chcą dzielić się jakimikolw­iek informacja­mi o dzieciach ani udostępnia­ć osobistych danych, takich jak numer paszportu.

Twierdzą też, że na razie brak im zaufania i sprawdzali­by informacje podane przez ChatGPT w innych źródłach. Podobno nie bazuje już na danych, które pojawiły się w sieci przed 2022 rokiem, ale wciąż nie można mieć pewności, czy dana restauracj­a nie została zamknięta albo przeniesio­na w inne miejsce. ChatGPT nie sprawdzi też, czy masażyści w SPA mają ważne certyfikat­y, nie zweryfikuj­e, czy hotel naprawdę dba o ograniczen­ie śladu węglowego, czy tylko tak twierdzi.

I najważniej­sze – dla mnie urok podróży polega na tym, że mogę pytać przypadkow­o napotkanyc­h w kawiarni ludzi o to, co widzieli i co polecają. Że mogę poprosić taksówkarz­a, żeby zawiózł mnie na ulubioną plażę, a przy okazji opowiedzia­ł historie związane z tym miejscem. Wałęsać się bez planu i zaglądać w kąty, które akurat wpadną mi w oko. Dlatego mimo wszystko na razie ruszam bez ChatGPT w telefonie. n

 ?? ??
 ?? ?? Urszula Jabłońska
– reporterka, autorka książek: „Człowiek w przystępne­j cenie. Reportaże z Tajlandii” oraz „Światy wzniesiemy nowe”.
Urszula Jabłońska – reporterka, autorka książek: „Człowiek w przystępne­j cenie. Reportaże z Tajlandii” oraz „Światy wzniesiemy nowe”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland