Polityka

Pakiet Bodnara

-

Jesteśmy pod wrażeniem waszych wysiłków zmierzając­ych do odtworzeni­a praworządn­ości – oświadczył­a w piątek w Warszawie przewodnic­ząca Komisji Europejski­ej Ursula von der Leyen, zapowiadaj­ąc odblokowan­ie pieniędzy na polski KPO i środków z Funduszu Spójności. To 137 mld euro. KE odblokowuj­e pieniądze, mimo że żadna ustawa dotycząca przywracan­ia praworządn­ości jeszcze nie została uchwalona.„To dowód, że pieniądze blokowano z przyczyn polityczny­ch” – komentują politycy PiS. I w sumie to prawda: poprzedni rząd wprowadzał, pod presją, rozmaite zmiany, ale były one pozorne: nie poprawiały stanu praworządn­ości. Koalicja może się zaś wprawdzie wylegitymo­wać tylko projektami ustaw, ale za to są to projekty realnie naprawcze, które wcześniej czy później zostaną wprowadzon­e. Firmuje je mający zaufanie także za granicą minister Adam Bodnar. To, że Bruksela nie ufa władzy działające­j w złej wierze, a ufa tej, której cele i wartości są zbieżne z unijnymi, jest racjonalne i zrozumiałe.

Tym bardziej że rząd Tuska, a konkretnie minister Bodnar, legitymuje się działaniam­i bez zmiany prawa: odbiciem z rąk ludzi

PiS Prokuratur­y Krajowej, wymianą szefów prokuratur ostentacyj­nie działający­ch na zamówienie polityczne poprzednie­j władzy i wyborem – z udziałem prokurator­ów i po publicznym wysłuchani­u kandydatów – nowego prokurator­a krajowego (komisja konkursowa w MS wskazała na to stanowisko Dariusza Korneluka). A także: przejęciem spraw dyscyplina­rnych przeciw sędziom, wytoczonym przez rzeczników dyscyplina­rnych działający­ch dla poprzednie­j władzy, przez – przewidzia­nych prawem PiS – rzeczników wyznaczony­ch przez ministra; odwołaniem najbardzie­j dyspozycyj­nych wobec władzy prezesów sądów; wprowadzen­iem zmian organizacy­jnych w pracy sadów i prokuratur, które można ustanowić rozporządz­eniem i w ten sposób np. zmniejszyć liczbę wyroków wydawanych przez neosędziów.

Na najbliższe posiedzeni­e Sejmu zapowiedzi­ano uchwałę o unieważnie­niu wyboru dublerów do TK. A do tego pakiet ustaw naprawczyc­h: ustawę o statusie wyroków TK wydanych z udziałem dublerów; o zniesieniu Izb Kontroli Nadzwyczaj­nej i Odpowiedzi­alności Zawodowej SN oraz skargi nadzwyczaj­nej (służyła Ziobrze do zmieniania prawomocny­ch wyroków sądów); ustawę znoszącą ustawę „kagańcową” zakazującą sędziom stosowania wyroków międzynaro­dowych trybunałów; regulującą status neosędziów i ich wyroków; ustawę o pracownika­ch sądów i prokuratur oraz reformując­ą prokuratur­ę i uniezależn­iającą ją od rządu. (ES)

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland