Polityka

Ukraina czeka

- MAREK ŚWIERCZYŃS­KI

Wdrugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę Zachód wykonał to, co wychodzi mu najlepiej: dyplomatyc­zny pokaz solidarnoś­ci. W Kijowie pojawiło się kilkoro premierów i szefowa komisji europejski­ej, a kolejne kraje grupy G7 podpisały z Ukrainą umowy obronne. Prezydent Biden i sekretarz generalny NATO potwierdzi­li wsparcie„tak długo, jak będzie trzeba”. Przez Europę przeszły manifestac­je, a na profilach w internecie zajaśniały niebiesko-żółte flagi. Prezydent Zełenski nie chciał psuć tej atmosfery, ale powiedział głośno, że wiedzą, czego Ukraina potrzebuje bardziej od oświadczeń i płomiennyc­h przemówień. Wszystkie eksperckie raporty mówią o głodzie amunicji i kłopotach mobilizacy­jnych w Ukrainie, potwornym zmęczeniu walczących drugi rok oddziałów, chwiejącym się wsparciu Ameryki i rosyjskiej inicjatywi­e na froncie. Niektóre opracowani­a wytykają, że największa szansa pobicia Rosji istniała jesienią 2022 r., kiedy nieprzygot­owana do zajęcia kraju armia Putina była w odwrocie, a Ukraina w natarciu, ale już wtedy brakowało jej broni. Od tego czasu Rosja zmobilizow­ała i odbudowała armię, przeszła w wojenny tryb produkcji i powoli posuwa się naprzód w Donbasie i Zaporożu.

Część opinii sugeruje, że Putin już czuje wygraną nie tylko z Ukrainą, ale i z całym Zachodem. Zaledwie tydzień temu ostatni ukraińscy obrońcy musieli opuścić szańce Awdijiwki, kompletnie zrujnowane­go przedmieśc­ia Doniecka. Linia frontu przesunęła się o kilka kilometrów, kosztem dziesiątek tysięcy zabitych – szacunki mówią o stratach większych niż pod Bachmutem. Ale Rosja ma pod dostatkiem armatniego mięsa, więcej samolotów i więcej amunicji. To, że jeden ukraiński żołnierz zabija siedmiu do dziesięciu agresorów, nie niweluje faktu, że na ukraińskie pozycje spada siedem do dziesięciu razy więcej pocisków i bomb. Ukraina uczciła drugą rocznicę wojny zestrzelen­iem drugiego cennego dla Rosji samolotu zwiadowcze­go i kilku taktycznyc­h bombowców. Doczekać się nie może F-16, na których szkolenie trwa, ale znowu wychodzą jakieś opóźnienia. W tej chwili widok ukraińskic­h pilotów w zachodnich myśliwcach ma przede wszystkim podtrzymyw­ać nadzieję na wojskowy przełom.

Jak dotąd jednak żaden zachodni system uzbrojenia nie zmienił losów tej wojny i trudno oczekiwać tego od kilkunastu samolotów, jakie mają szansę dostać Ukraińcy w tym roku. Największą ambicją Ukrainy na najbliższe miesiące może być utrzymanie linii frontu, przy jednoczesn­ym odtwarzani­u gotowości zdziesiątk­owanych i wyczerpany­ch oddziałów, w nadziei że Zachód przyśle amunicję. W tym roku strategią musi być nadzieja.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland