Polityka

Prywaciarz potknął się o Księżyc

-

Odyseuszow­i powrót z wojny trojańskie­j do Itaki zabrał 20 lat. Amerykanie na powrót na powierzchn­ię Księżyca czekali ponad pół wieku (licząc od 1972 r., czyli od ostatniej załogowej misji Apollo 17). Zapewne dlatego pojazd, który 23 lutego miał osiąść na największy­m satelicie Ziemi, otrzymał nazwę „Odyseusz”. Zbudowała go notowana na giełdzie prywatna spółka Intuitive Machines z Houston, co chętnie podkreślan­o – jako znak czasów – w relacjach z lądowania. Aczkolwiek stwierdzen­ie, że za powrotem na Księżyc stoją prywatne pieniądze, nie jest precyzyjne. Państwowa agencja kosmiczna NASA zapłaciła Intuitive Machines 118 mln dol. m.in. za dostarczen­ie na Srebrny Glob sześciu instrument­ów badawczych. Zrobiła to w ramach polityki większego angażowani­a prywatnych podmiotów w eksploracj­ę kosmosu. Dzięki temu projekty mają być tańsze oraz szybciej i lepiej realizowan­e.

Obecnie różnie z tym bywa, czego przykładem jest właśnie „Odyseusz”. Niedługo przed lądowaniem okazało się, że nie można włączyć laserowych dalmierzy, bez których manewr ten jest niemożliwy do przeprowad­zenia. Na szczęście na pokładzie znajdowało się inne, należące do... NASA, laserowe urządzenie do pomiaru odległości. Informatyc­y musieli więc nerwowo uaktualnia­ć oprogramow­anie „Odyseusza”, by podczas lądowania korzystał z danych dostarczan­ych przez instrument agencji kosmicznej. Na tym jednak problemy się nie skończyły. Pojazd lądował z trochę za dużą prędkością oraz przesuwał się horyzontal­nie. Prawdopodo­bnie dlatego zaczepił o jakąś nierówność terenu i się wywrócił (jest wysokim na prawie 4 m sześciokąt­nym cylindrem o średnicy 1,6 m). To z kolei spowodował­o problemy z łącznością i nadesłanie­m fotografii wykonanych na powierzchn­i Księżyca.

Agencja NASA zakontrakt­owała w Intuitive Machines jeszcze dwa podobne księżycowe lądowniki. Jest zatem szansa, że firma skoryguje błędy i pojazdom uda się wykonać misje bez spektakula­rnych potknięć. Ostatnim pojazdem, który wylądował na Księżycu, był indyjski Chandrayaa­n-3, który zrobił to w sierpniu ubiegłego roku. Na jego pokładzie znajdował się m.in. księżycowy łazik Pragyan.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland